Jedenaście zastępów straży pożarnej gasiło pożar, który wybuchł wczoraj na składowisku odpadów w miejscowości Lutogniew w województwie wielkopolskim.

Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło w poniedziałek o godzinie 14:18.

Ogień objął stertę składowanych materiałów z tworzyw sztucznych.

Działania straży pożarnej w pierwszej fazie działań polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych na palącą się stertę. Po przybyciu kolejnych zastępów przegrupowano siły i środki i wprowadzono do działań podnośnik hydrauliczny, z którego podano kolejny prąd gaśniczy. Po stłumieniu pożaru do działań skierowano udostępnioną przez właściciela ładowarkę teleskopową, której zadaniem było wywożenie nadpalonego materiału palnego na przyległy teren, gdzie strażacy dogaszali go wodą. W celu usprawnienia działań gaśniczych na teren działań dotarła druga ładowarka teleskopowa skracając tym samym czas trwania działań.  KDR dzięki dobrej współpracy  z będącymi na miejscu fotoreporterami na bieżąco monitorował rozwój pożaru przy wykorzystaniu bezzałogowego statku powietrznego – drona. Po ugaszeniu pożaru teren działań został powtórnie sprawdzony urządzeniami pomiarowymi, które potwierdziły likwidację zagrożenia – przekazała komenda PSP w Krotoszynie.

W działaniach trwające blisko dziewięć godzin udział wzięło jedenaście zastępów z powiatu krotoszyńskiego, dodatkowo zadysponowano nośnik z kontenerem ODO z JRG Ostrów Wielkopolski.

Foto. jarocin112.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz