We wtorek, 24 lipca po godzinie 13 straż pożarna w Polkowicach otrzymała zgłoszenie o pożarze składowiska w miejscowości Jakubów.

Pierwsi na miejscu pojawili się strażacy z OSP Radwanice, zaraz za nimi zastęp z JRG Polkowice. Sytuację jaką zastali była dramatyczna – płomieniami objętych było około 2000 zbiorników z nieznanymi substancjami chemicznymi różnego pochodzenia, hale oraz infrastruktura składowiska z odpadami chemicznymi.

W związku z sytuacją Wojewódzkie Stanowisko Kierowania KW PSP we Wrocławiu zadysponowało na miejsce siły i środki niemalże z całego województwa dolnośląskiego i części lubuskiego.

Strażacy natychmiast przystąpili do akcji gaśniczej, która po 20 minutach została przerwana przez Komendanta Powiatowego PSP w Polkowicach. Powodem był trujący dym i wiele eksplozji. Następnie zdecydowano o podjęciu działań mających na celu obronę młodnika, na który przenosił się pożar.

Akcję wspierały trzy samoloty gaśnicze Dromader, które wykonały 24 zrzuty wody.

Sytuacja została opanowana około godziny 23, aktualnie trwa dogaszanie pożaru.

W kulminacyjnym momencie akcji na miejscu pracowało prawie 50 zastępów straży pożarnej z powiatu polkowickiego, Wrocławia, Jeleniej Góry, Legnicy, Chojnowa, Bolesławca, Lwówka Śląskiego, Głogowa, Zielonej Góry, Wałbrzycha, Góry, Lubina, Żar, Wschowy, Zgorzelca, Złotoryi oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego LEGNICA-2, lekki samochód ratownictwa chemicznego z JRG Wołów i Grupa Operacyjna Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Foto. 112Polkowice.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl