W niedzielę 26 lipca o godzinie 14.03 straż pożarna w Hajnówce otrzymała zgłoszenie o pożarze na terenie Białowieskiego Parku Narodowego w okolicy miejscowości Guszczewina-Gruszki w gminie Narewka.

Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów okazało się, że bezpośredni dojazd do miejsca zdarzenia nie jest możliwy w związku z czym strażacy wyposażeni w podręczny sprzęt gaśniczy i burzący pieszo udali się do miejsca pożaru i przystąpili do ograniczania rozprzestrzeniania się pożaru na jego obwodzie przy pomocy tłumic i łopat. Pożarem objęte było poszycie w lesie sosnowym IV klasy wieku na powierzchni powyżej 1 ha. W trakcie prowadzonych działań na prośbę KDR służby leśne ustaliły inną drogę dojazdową do miejsca objętego pożarem, która umożliwiała dotarcie samochodów pożarniczych bliżej zdarzenia. Po dotarciu pojazdów JOP zostały sprawione 3 linie gaśnicze w kierunku pożaru. Po ograniczeniu rozprzestrzeniana się pożaru zastępy rozpoczęły dogaszanie i przelewanie pogorzeliska wodą. W trakcie prowadzonych działań na miejsce pożaru przyleciał samolot gaśniczy Dromader, który wykonał jeden zrzut wody na pogorzelisko. Równocześnie z ratownikami JOP w działaniach brali udział pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Browsk, którzy wyposażeni w podręczny sprzęt gaśniczy i łopaty uczestniczyli w gaszeniu pożaru. Zaopatrzenie wodne zorganizowane było na bazie dowożenia wody pobieranej z pobliskiego hydrantu w miejscowości Gruszki – relacjonuje straż pożarna.

W akcji trwającej osiem godzin wzięło udział 30 strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze w Hajnówce, OSP w Narewce, OSP w Siemianówce, OSP w Lewkowie Starym i OSP w Olchówce oraz 22 pracowników Białowieskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Browsk.

Przypuszczalną przyczyną pożaru, którą stwierdził Kierujący Działaniem Ratowniczym było podpalenie.

Foto. KP PSP Hajnówka 

26 lipca 2020 r. o godz. 14.03 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Hajnówce wpłynęła informacja o pożarze…

Opublikowany przez Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce Poniedziałek, 27 lipca 2020

o autorze

Redakcja/Łukasz