Prawie 700 strażaków, akcja trwająca sześć dni i uratowane mienie o wartości 23 mln złotych. Małopolska Komenda Wojewódzka PSP podsumowała pożar hali w miejscowości Klucze.

W dniu 8 października 2017 roku, o godz. 10:12 Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Olkuszu odebrał zgłoszenie o pożarze hali w miejscowości Klucze przy ul. Osada 4. Na miejsce działań ratowniczo – gaśniczych zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej KP PSP w Olkuszu oraz Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Klucze.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania Kierujący Działaniem Ratowniczym stwierdził pożar w kompleksie hal magazynowych wypełnionych śmieciami. W wyniku rozpoznania stwierdzono brak osób poszkodowanych. W związku z pożarem zagrożone były sąsiednie obiekty. Z pobliskiego budynku firmy Velvet Care, która zajmowała się produkcją papieru ewakuowano 6 osób oraz przystąpiono do obrony obiektów firmy Velvet Care i Fenice.

Ogniem objęty był kompleks trzech hal magazynowych o łącznej powierzchni ok. 7500 metrów kwadratowych. Do działań dysponowane były dodatkowe siły i środki Małopolskiej Brygady Odwodowej w postaci ciężkich samochodów gaśniczych i cystern oraz drabiny pożarnicze, za pomocą których możliwe było podawanie prądów gaśniczych z wysokości na palący się obiekt. Z uwagi na duży dym, wysoką temperaturę oraz zawalenie się stropów budynków działania strażaków były bardzo utrudnione. W celu wzmożenia skuteczności gaszenia pożaru podawana była piana gaśnicza. Około godziny 20:05 udało się opanować pożar obiektu. Podawanie wody trwało nieprzerwanie przez 3 dni.

W wyniku pracy Sztabu Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, lokalnych władz oraz służb gminnych podjęto decyzję o zadysponowaniu ciężkiego sprzętu wyburzeniowego, sprzętu do cięcia konstrukcji stalowych oraz koparek, który działał pod nadzorem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W wyniku tych prac oraz ciągłego podawania środka gaśniczego przez strażaków pożar stopniowo zmniejszał swoją objętość, aż do całkowitego ugaszenia.

Akcja oficjalnie została zakończona 14 października o godzinie 15.10. Działania przez 6 dni 8 godzin i 13 minut prowadziło wymiennie 682 strażaków i 218 samochodów ratowniczo – gaśniczych i specjalnych

W wyniku szacunkowych wyliczeń uratowano mienie obiektów sąsiadujących w wysokości około 23 milionów złotych m.in. magazyny papiernicze, kotłownie-ciepłownie.

Foto. Obiektiv.com

Więcej zdjęć znajdziecie TUTAJ

o autorze

Redakcja/Łukasz