Dwanaście jednostek straży pożarnej, w tym grupy chemiczne z Kędzierzyna-Koźla i Wrocławia zadysponowano wczoraj do pożaru w Skarbimierzu.

Pożar wybuchł w hali magazynowej o powierzchni około dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Paliło się około piętnaście ton substancji – sypkiego glinu, substancja stała reaktywna z wodą.

Substancji nie można gasić wodą, dlatego strażacy wykorzystali proszek gaśniczy, piasek i sól drogową. Dodatkowo zewnętrzne ściany budynku przylegającego do hali magazynowej pokryto pianą z SPS i pianą suchą, podano również jeden prąd wody w obronie na pobliski budynek.

W trakcie akcji wykorzystano sprzęt Rapid do zdalnej detekcji zagrożeń chemicznych i wykonano badania sąsiadującej pryzmy celem ustalenia zagrożenia.

Na miejscu pracowały zastępy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z Brzegu, Grodkowa, Opola, Lipek, Łukowic Brzeskich, Przylesia i Czepielowic oraz zastępy ze Specjalistycznych Grup Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego ‘KĘDZIERZYN-KOŹLE’ i ‘WROCŁAW-3’.

Foto. PSP Brzeg 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl