21 kwietnia, o godzinie 18:40, do stanowiska kierowania PSP w Ostrowie Wielkopolskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze, w Nowych Skalmierzycach przy ul. Kolejowej, na terenie zakładu renowacji pianin, który zlokalizowany jest w budynku zabytkowego dworca kolejowego.

Dyżurny PSK zaalarmował jednostkę OSP Skalmierzyce. Została wydana dyspozycja wyjazdu dwoma samochodami gaśniczymi.

[galeria=8,prawa]Po dojeździe na miejsce pożaru dwóch pojazdów OSP Skalmierzyce i przeprowadzeniu rozpoznania przez dowódcę, stwierdzono pożar w pomieszczeniu socjalnym, w którym znajdują się drewniane elementy wyposażenia. Ponadto w sąsiednim pomieszczeniu znajduje się spora ilość materiałów chemicznych, głównie farb i lakierów.

Strażacy rozwinęli trzy linie gaśnicze i podali dwa prądy wody w natarciu i jeden w obronie. Dowódca poprosił o zadysponowanie dodatkowego samochodu gaśniczego. Wysłany został GCBA 5/32 z JRG Ostrów Wielkopolski. W związku z silnym zadymieniem ratownicy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych.

W wyniku pożaru jeden z pracowników zakładu został lekko poparzony, podjął on próbę gaszenia ognia przed przyjazdem straży. Strażacy OSP udzielili mu pierwszej pomocy, powiadomione zostało pogotowie ratunkowe, które zabrało mężczyznę do szpitala.

[galeria=9,lewa]Dzięki sprawnej akcji i szybkiemu zauważeniu pożaru, ogień został szybko stłumiony. Problemem jednak była paląca się jeszcze spory okres podbitka dachowa. Strażacy OSP i PSP działając w AODO dokonywali częściowej rozbiórki dachu i gasili tlące się elementy. Dosyć długi okres, który trwała ta czynność spowodował, że zaszła konieczność zadysponowania jeszcze jednego pojazdu gaśniczego, celem podmiany strażaków i dostarczenia dodatkowych butli z powietrzem.

Gdy pożar został definitywnie ugaszony, ostateczna faza działań polegała na wyniesieniu i dokładnemu dogaszeniu spalonych przedmiotów z pomieszczenia objętego pożarem.

Do około godziny 23:30 na miejscu pozostał samochód GBA 2,5/23 – OSP Skalmierzyce, który zabezpieczał pogorzelisko w wypadku odnowienia się pożaru.

Powierzchnia pożaru wyniosła około 25 mkw. Przyczyną było prawdopodobnie zwarcie instalacji elektrycznej.

W akcji udział wzięły:

  • GBA 2,5/23 – Star 12.157 – OSP Skalmierzyce,
  • GCBA 6/32 – Jelcz 004 – OSP Skalmierzyce,
  • GCBA 5/32 – Man TGM 18.280 – JRG Ostrów Wielkopolski,
  • GBA 2,5/16 – Star L80 – JRG Ostrów Wielkopolski,
  • SLOp (SLKw) – Renault Kangoo – JRG Ostrów Wielkopolski (oficer w dyspozycji),
  • Policja.

Foto i opis: Wojciech Śniegula

o autorze

Redakcja