Około godziny 15.46 w dniu 10 września 2009 roku wybuchł groźny pożar warsztatu mechanicznego w miejscowości Jasień (powiat brzeski, województwo małopolskie). Przybyłe na miejsce pożaru zastępy z JRG Brzesko, podały dwa prądy wody w natarciu, na palące się materiały i urządzenia składowane w warsztacie i jeden prąd wody w celu schłodzenia butli acetylenowych i tlenowych znajdujących się wewnątrz płonącego warsztatu.

Po zlokalizowaniu pożaru, przystąpiono do przewietrzania pomieszczenia wentylatorem, sprawdzeniu budynku warsztatu wraz z przylegającym budynkiem gospodarczym, wyniesieniu i schłodzeniu butli z gazami technicznymi, a następnie zanurzeniu ich w zbiorniku wodnym.

Instalację elektryczną od budynku odłączyli pracownicy pogotowia energetycznego. Na miejscu działań ratowniczo – gaśniczych obecna była policja, której funkcjonariusze ustalali wstępne przyczyny i okoliczności powstania pożaru. Spaleniu uległo częściowo wyposażenie warsztatu m.in. tokarka, spawarka, kompresor, motocykl, piła spalinowa oraz elektronarzędzia.

Strażacy prowadzili działania w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Łącznie wstępne straty oszacowano na 35. tyś złotych. W działaniach trwających ponad godzinę udział brały dwa zastępy GCBA JRG z KP PSP w Brzesku. Dzięki szybkiej interwencji straży pożarnej udało się uniknąć wybuchu butli acetylenowych. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru była awaria zbiornika paliwa, podczas naprawy wykaszarki do trawy przez właściciela warsztatu.

Źródło: KP PSP w Brzesku

o autorze

Redakcja