14 lutego 2017 r. o godz. 17:14 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Żarach wpłynęło zgłoszenie o pożarze składowiska odpadów na terenie zakładu w m. Brożek.

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano zastępy z JRG PSP w Lubsku, JRG PSP w Żarach oraz najbliższe względem miejsca pożaru jednostki OSP. Z chwilą dojazdu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu PSP kierujący działaniami ratowniczymi zażądał dodatkowego wsparcia. Z uwagi na szybki rozwój pożaru oraz realne niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się pożaru ze składowiska na las do działań zadysponowano kolejne zastępy straży pożarnej, w tym także z innych powiatów. Działania ratowniczo-gaśnicze prowadzono zarówno w formie natarcia bezpośrednio na palące się odpady, jak i w obronie zagrożonego pożarem lasu.

Z pomocą w prowadzonej akcji przybyli także strażacy PSP z Żagania, Szprotawy, Wschowy, Krosna Odrzańskiego, Zielonej Góry, Świebodzina i Międzyrzecza oraz jednostki OSP z powiatu krośnieńskiego i zielonogórskiego. Ujemna temperatura powodująca oblodzenia dróg dojazdowych prowadzących do miejsca pożaru, wywiązywanie się przy spalaniu tego rodzaju materiałów dużych ilości gęstego dymu – to tylko niektóre elementy które utrudniały prowadzenie działań.

Na miejscu akcji został zawiązany sztab Komendanta Powiatowego PSP w Żarach. Przybyła również grupa operacyjna Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego. W wyniku prowadzonych działań, pożar nie rozprzestrzenił się na tereny leśne, od ognia uratowano pobliską halę wraz z linią sortowania wstępnego i budynek biurowo – socjalny.

Tekst. KP PSP Żary Foto. Magazyn Lubski

o autorze

Redakcja/Łukasz