Pożar wysypiska śmieci w Dąbrówce Wielkopolskiej

W sobotę, 7 kwietnia około godziny 22 na terenie wysypiska śmieci w Dąbrówce Wielkopolskiej wybuchł duży pożar.

Ogień objął około 800 metrów kwadratowych, czyli aż trzy czwarte powierzchni składowiska. Na miejsce skierowano ponad 27 zastępów straży pożarnej.

– Z racji wcześniejszych doświadczeń, które już posiadamy z tym zakładem i w tego typu pożarach, do działań natychmiast zostały skierowane duże siły i środki – powiedział Gazecie Lubuskiej Dariusz Paczesny z Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie.

Działania strażaków polegały na podaniu prądów wody w natarciu i obronie. Obok hałdy śmieci znajduje się hala magazynowa oraz ciężarówka, której nie można było odstawić w bezpieczne miejsce, ponieważ jak relacjonowali świadkowie, pracownicy sortowni nie mieli do niej kluczyków.

Na szczęście nie było zagrożenia dla okolicznych mieszkańców ponieważ wydzielający się toksyczny dym kierował się wraz z wiatrem na pobliskie pola.

Tego typu akcja wymaga odpowiedniego zaopatrzenia wodnego dlatego strażacy zbudowali dwie magistrale wodne, punkt zaopatrzenia wodnego zlokalizowany jest na pobliskim zbiorniku w centrum miejscowości. Dodatkowo wodę dostarczały ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze i cysterny.

Sytuacja pożarowa została opanowana około godziny 8 rano. Na miejscu w dalszym ciągu trwa dogaszanie.

Foto. Miłosz Balcerzak/ newslubuski.pl

Exit mobile version