Grupa Ratowniczo – Poszukiwawcza przy poznańskiej Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej numer 4 to jedna z pięciu krajowych grup, wchodząca w skład Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej posiadającej certyfikat ONZ, który potwierdza wysoki poziom wyszkolenia strażaków do prowadzenia najtrudniejszych działań ratowniczych. Zajrzyjmy, jak wygląda codzienna służba w poznańskiej „czwórce” i czym się różni od innych jednostek.

Tradycje Zawodowej Straży Pożarnej Zakładów Hipolita Cegielskiego na terenie Wildy sięgają roku 1929. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, wybudowano strażnicę Zawodowej Zakładowej Straży Pożarnej przy zakładach HCP. W roku 1992, utworzono ze strażaków ZZSP HCP i Komendy Rejonowej Poznań – Wilda, mieszczącej się przy ulicy Czechosłowackiej, Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą nr 4.

W jednostce zatrudnionych jest 58 strażaków, po 18 na każdej z trzech zmian. Minimalny stan osobowy zmiany to 12 ratowników, w tym 3 kierowców. Strażacy na co dzień zajmują się gaszeniem pożarów i szeroko pojętym ratownictwem. Specyficznym aspektem jest to, że na wyposażeniu znajduje się ciężki samochód ratownictwa drogowego, który często wysyłany jest do poważnych wypadków komunikacyjnych. Rejon operacyjny jednostki to takie dzielnice miasta Poznań jak Wilda oraz część Grunwaldu oraz miasta Luboń i Puszczykowo, a ponadto gminy Komorniki i Stęszew. Do pomocy na tym obszarze strażacy mają kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP oraz ochotników z Lubonia. Rocznie liczba interwencji w tym rejonie waha się w okolicach tysiąca ośmiuset. W 2010 roku strażacy z JRG 4 brali udział w 1100 wyjazdach .

4e15d502-fcbc-47ad-8a57-32994f605edd

Pojazdy ratowniczo – gaśnicze na wyposażeniu jednostki to:

  • 304[P]23 GBA 2.5/16 Star/MAN 14.225

Średni samochód ratowniczo – gaśniczy, pierwszy wyjazdowy. Posiada zbiornik wody o pojemności 2 500 litrów oraz 250-litrowy środa pianotwórczego. Jego autopompa ma wydajności 1600 litrów/minutę. Wyposażony jest w system CAFS do podawania piany sprężonej. Znajduje się na nim sprzęt gaśniczy i ratowniczy.

  • 304[P]25 GCBA 5/32 MAN LE 18.280

Ciężki wóz ratowniczo – gaśniczy ze zbiornikiem wodnym o pojemności 5000 litrów i autopompą o maksymalnej wydajności 3200 litrów na minutę. Wyposażony w sprzęt do prowadzenia działań gaśniczych.

  • 304[P]49 SCRd Volvo 

Ciężki samochód ratownictwa drogowego na podwoziu Volvo FL 10. Wyposażony w żuraw hydrauliczny przystosowany do podnoszenia ładunków o masie 3060 kg oraz wyciągarkę o uciągu 20000 kg

  • 304[P]51 SD 37 Iveco Magirus

Samochód specjalny a drabiną o maksymalnym wysięgu 37 metrów. Służy do działań ratowniczych na wysokościach, np. ewakuacji czy też podawania prądów gaśniczych z góry.

  • 304[P]90 SLRR Nissan

Samochód lekki ratowniczo-rozpoznawczy.

  • 304[P]75 SRp Mercedes Benz Atego oraz 304[P]71 SLRp Mercedes Benz Sprinter

Pojazdy ratowniczo – poszukiwawcze wykorzystywane przez poznańską Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą z niezbędnym sprzętem do tego typu działań m.in. sprzętem ratownictwa technicznego czy wysokościowego oraz miejscem na transport psów. Oprócz tego jednostka posiada także kontener, na którym również znajduje się tego typu sprzęt.

Charakterystyczną cechą jednostki przy ulicy Hetmańskiej jest działająca tutaj Grupa Ratowniczo – Poszukiwawcza licząca około 37 ratowników. W skład grupy wchodzą ratownicy o różnych specjalnościach oraz specjalnie przeszkolone psy.

Działania prowadzone przez strażaków to działania poszukiwawczo – ratowniczej w skład których wchodzi  zarówno lokalizacja poszkodowanych oraz udzielenie im pierwszej pomocy medycznej. Ratownictwo tego typu to bardzo szeroko pojęta dziedzina, gdyż strażacy działają w różnych warunkach, zarówno na obszarach otwartych takich jak lasy czy też na gruzowiskach, gdzie czasami dotarcie do odnalezionego przez psa rannego jest utrudnione. Często strażacy muszą wykorzystywać specjalistyczny sprzęt hydrauliczny by bezpiecznie ewakuować poszkodowanego. Oprócz tego ważnym aspektem jest także zapewnienie odpowiedniego zaplecza logistycznego, gdyż akcje poszukiwawcze najczęściej są prowadzone przez wiele godzin.

4e15d501-7c68-4f49-8131-32994f605edd

Do zlokalizowania osób zaginionych czy też przygniecionych pod gruzami używa się specjalnie przeszkolonych psów ratowniczych. Psi węch jest niezastąpiony. Od szczeniaka pies jest przygotowywany do „służby”. Musi dużo przebywać z ludźmi i co najważniejsze nie może mieć urazu do człowieka. Każdy pies posiada swojego przewodnika z którym współpracuje i któremu jest posłuszny. Około 8-10 miesiąca życia rozpoczyna się szkolenia takiego psa. Nagrodą dla zwierzęcia za znalezienie człowieka jest zabawa, dlatego wie on, że musi dobrze wykonać swoje zadanie. Aby pies mógł brać udział w akcjach ratowniczych musi posiadać certyfikat.

Żeby przystąpić do egzaminu szczeniak musi mieć ukończone co najmniej osiemnaście miesięcy.  Egzamin składający się z dwóch części przechodzą zarówno ratownik jak i pies. Pierwsza część polega na sprawdzeniu sprawności fizycznej zwierzęcia, które musi przejść przez specjalny tor złożony z drabin poziomych i kładek. Drugim zadaniem jest zadanie w terenie wraz z przewodnikiem polegające na odnalezieniu ludzi. Certyfikaty terenowe uprawniają do działań w terenie otwartym, natomiast gruzowiskowe na gruzowiskach. Co roku psiak musi zdać taki egzamin, by posiadać ważny dokument i móc uczestniczyć w akcjach poszukiwawczych. Obecnie w poznańskiej grupie są tylko 3 psy posiadające certyfikat. Dwa z nich, Ulfis i Bilas, posiadają zarówno terenowy jak i gruzowiskowy.

– Około 20 % naszych wyjazdów to akcje na gruzowiskach, często zdarzają się też akcje poszukiwawcze w terenie dzieci albo osób starszych – relacjonuje strażak z poznańskiej grupyMarcin Ratajczak. Wiele akcji kończy się odnalezieniem zwłok, jednak nasze psy nie szukają zwłok, nie są do tego szkolone.

Pies Bilas wraz ze swoim przewodnikiem str. Marcinem Ratajczakiem brali udział w działaniach ratowniczych po trzęsieniu ziemi na Haiti na początku ubiegłego roku. Była to na pewno jedna z najtrudniejszych i najbardziej pamiętnych akcji. Zadaniem grupy było udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy ratowniczej, poszukiwanie i odgruzowywanie ofiar oraz pomoc techniczna.

W kwietniu 2009 roku Polska Ciężka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza otrzymała certyfikat ONZ potwierdzający wysoki poziom wyszkolenia i wyposażenia. W skład tej grupy wchodzą poznańscy ratownicy, a także grupy z Warszawy, Gdańska, Łodzi i Krakowa. Taki certyfikat posiada obecnie jedenaście grup na całym świecie.

Aby poziom działań ratowniczych był jak najwyższy, strażacy często biorą udział w ćwiczeniach. Współpracują także z grupą ratowniczą z Niemiec. – Ostatnio w grudniu ubiegłego roku braliśmy udział w ćwiczeniach w Niemczech w Weeze. Było tam dużo epizodów, głównie gruzowiska takie jak np. zawalenie parkingu.  – mówi Marcin Ratajczak. Dzięki takim ćwiczeniom, poziom wiedzy i umiejętności ratowników cały czas jest podnoszony, co jest bardzo ważne podczas różnego rodzaju działań ratowniczych.

Serdeczne podziękowania dla asp. sztab. Dariusza Jezierskiego, dowódcy jednostki, oraz strażaków za przekazane informacje i oprowadzenie po jednostce. 

o autorze

Redakcja