5 czerwca 2013 r. dwóch poległych w trakcie akcji ratowniczej strażaków&Ochotniczej Straży Pożarnej w Raczkach zostało pożegnanych zgodnie z ceremoniałem strażackim&na cmentarzu parafialnym w Raczkach (woj. podlaskie).

Uroczystości pogrzebowe poprzedzone były mszą świętą za zmarłych celebrowaną przez biskupa pomocniczego Diecezji Ełckiej Romualda Kamińskiego, licznych kapłanów straży pożarnych&oraz służb mundurowych. Strażacy zginęli podczas niesienia pomocy młodemu mężczyźnie, który 31 maja br. w miejscowości Jankielówka wpadł do głębokiej studni z wodą. W ostatniej drodze zmarłym, oprócz najbliższych i&rodzin, towarzyszyło ponad 500 osób, w tym&wielu strażaków OSP i PSP z&województwa podlaskiego&wraz z ponad 60 pocztami sztandarowymi.

W uroczystościach uczestniczył także komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, wojewoda podlaski Maciej Żywno, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druhna Teresa Tiszbierek oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Strażacy odeszli jak bohaterowie. Oni nie żyli dla siebie, od najmłodszych lat w duchu chrześcijańskiej miłości służyli bliźniemu w szeregach ochotniczej straży pożarnej, służyli społecznie, nie dla profitów, nie dla zaszczytów i nie dla odznaczeń. Odeszli jak bohaterowie, bo chcieli uratować swojego bliźniego, i nie przypuszczali, że to będzie ich ostatnia akcja ratownicza. – powiedział gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz podczas uroczystości pogrzebowych.

Ceremonię pogrzebową&uświetniła kompania honorowa Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z Warszawy&oraz połączone orkiestry dęte OSP w Sejnach i Raczkach. Na wniosek wojewody podlaskiego obaj&ratownicy zostali pośmiertnie odznaczeni medalami „Za Ofiarność i Odwagę” nadanymi przez Prezydenta RP.

Zdjęcia: straz.gov.pl

o autorze

Redakcja