W dniu 28 października br. o godzinie 11:07 zgłoszono pożar w jednej z kamienic przy ul. Matejki w Poznaniu. Zgłaszający podał również informację o zagrożonych ludziach na wyższych kondygnacjach. Dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, na miejsce zadysponował samochody ratowniczo-gaśnicze w tym dwie autodrabiny.

[galeria=6,prawa]Strażacy, którzy przybyli na miejsce, nie mieli łatwego zadania, ponieważ pożarem objęte było pomieszczenie gospodarcze znajdujące się pod drewnianymi schodami. Pożar, który powstał na wysokości pierwszego piętra odciął drogę ewakuacji mieszkańcom wyższych kondygnacji. Dowódca akcji z uwagi na silne zadymienie i stare budownictwo kamienicy (kilka klatek schodowych połączonych korytarzami, którymi rozprzestrzeniał się dym) podjął decyzję o natychmiastowej ewakuacji osób. Łącznie ewakuowano około 30 mieszkańców oraz psa.Ewakuowanymi zaopiekowali się strażacy, lekarz, policjanci oraz psycholodzy z Centrum Interwencji Kryzysowej. Z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe (niska temperatura oraz deszcz) Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji udostępniło autobus jako tymczasowe schronienie dla lokatorów feralnej kamienicy.

[galeria=5,lewa]Na szczęście pożar udało się szybko opanować, skupiając dalsze działania na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przeszukaniu wszystkich mieszkań, sprawdzając czy nie zostali w nich poszkodowani. W wyniku zdarzenia pomocy medycznej udzielono dwóm lokatorom (jedna osoba odwieziona do szpitala z objawami podtrucia, natomiast drugiej udzielono pomocy medycznej na miejscu). Również podczas prowadzenia działań gaśniczych lekkich obrażeń doznał strażak (wynik uderzenia w plecy odpadającym tynkiem).

Na czas prowadzenia działań ulica Matejki została zamknięta. Akcja trwała łącznie ponad 4 godziny angażując w działaniach m. in. 12 zastępów straży pożarnej, policję, pogotowie ratunkowe, psychologów z Centrum Interwencji Kryzysowej, pogotowie energetyczne, pogotowie gazowe, przedstawicieli Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Poznania, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji oraz administrację kamienicy.

ŹRÓDŁO: KW PSP Poznań

o autorze

Redakcja