W dniu &6 maja br. około godziny 21:20 w jednej z kamienic przy ul. Św. Marcin w Poznaniu wybuchł pożar na poddaszu użytkowym. Zgłaszający poinformował również dyspozytora MSK, że w mieszkaniu znajdują się najprawdopodobniej uwięzione osoby, w tym jedna poruszająca się na wózku inwalidzkim.

Do akcji zadysponowano siedem zastępów SP, ZRM, MPK oraz policję. Natychmiastowa interwencja służb ratowniczych z MPK, które wstrzymały ruch tramwajowy oraz odłączyły trakcję elektryczną, umożliwiła strażakom rozstawienie drabin samochodowych, z których były prowadzone działania na wysokości. W pierwszej kolejności strażacy ewkuowali z palącej się kamienicy 3 osoby w tym jedną na wózku inwalidzkim, u której zastosowano tlenoterapię. Natomiast pozostała część poznańskich strażaków prowadziła równolegle akcję gaśniczą.&

Warto podkreślić, że dowódca akcji na miejsce zdarzenia zadysponował kamerę termowizyjną celem dokładniejszego zbadania drewnianych elementów konstrukcji. Na szczęście pożar nie zdążył rozwinąć się w konstrukcji dachowej.
Akcję zakończono po 2 godzinach.

Tylko dzięki szybkiemu zgłoszeniu pożaru i zdecydowanej akcji strażaków udało się uniknąć tragedii.

&

tekst: Bartosz Meler

zdjęcia: KW PSP Poznań

o autorze

Redakcja