W godzinach wieczornych 25 lipca na ulicy Głogowskiej w Poznaniu doszło do wybuchu paleto – kontenera z chemikaliami przewożonego przez samochód dostawczy.

Do zdarzenia dyżurny MSK zadysponował zastęp gaśniczy z JRG-4 oraz dwa zastępy ratownictwa chemicznego z JRG-6 Krzesiny. Po dotarciu na miejsce pierwszego zastępu ustalono, że doszło do wybuchu jednego z dwóch paleto – kontenerów z chemikaliami przewożonych przez samochód dostawczy. W wyniku eksplozji pożarem został objęty cały pojazd, natomiast kierujący doznał niegroźnych dla życia poparzeń.

Po ugaszeniu pojazdu i przeprowadzonych testach przez chemików z JRG-6 ustalono, że w pojazd przewoził koncentrat impregnatu do drewna. Ze względu na to, iż substancja ta posiada właściwości żrące podjęto decyzję o przetransportowaniu wraku pojazdu wraz z drugim paleto-kontenerem do siedziby firmy. Transport zabezpieczała policja i wszystkie zastępy biorące udział w akcji. Miejsce zdarzenia przekazano Straży Miejskiej, która nadzorowała usunięcie zanieczyszczeń na kilku set metrowym odcinku ulicy.

Działania straży pożarnej polegały na ugaszeniu palącego się pojazdu i paleto-kontenera, identyfikacji substancji niebezpiecznej oraz przetransportowaniu wraku do siedziby firmy.

Źródło: KM PSP Poznań

o autorze

Redakcja