900 tysięcy złotych przeznaczył premier Donald Tusk na działalność Państwowej Straży Pożarnej w województwie opolskim. Strażacy cieszą się, że są wreszcie decyzje w ich sprawie, choć przyznają – to wciąż za mało, by zamknąć tegoroczny budżet. Decyzję prezesa Rady Ministrów przekazał Jacek Szopiński, rzecznik wojewody Ryszarda Wilczyńskiego.

– Pieniądze pochodzą z ogólnej rezerwy budżetowej na rok 2012, są przeznaczone na dofinansowanie wydatków rzeczowych i zakup usług związanych z utrzymaniem bieżącej gotowości bojowej straży pożarnej w woj. opolskim – informuje Szopiński. O problemach finansowych opolskiej straży pożarnej zaczęło być głośno wiosną tego roku – gdy po oszacowaniu bieżących wydatków okazało się, że do końca roku pieniędzy może zabraknąć.

– Szacunki mówiły o tym, że zabraknąć może 1,3 miliona złotych i o taką kwotę staraliśmy się u wojewody, który przekazał wniosek do rządu. Niestety przyznane 900 tysięcy złotych to wciąż za mało – mówi bryg. Adam Janiuk, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Co to może oznaczać w praktyce? – Trzeba będzie kombinować. Wtedy albo nie wypłaci się pieniędzy strażakom, albo trzeba będzie zrezygnować np. z bieżącej konserwacji sprzętu pożarniczego. A zaległości i tak przesuną się na kolejny rok – dodaje Janiuk.

Rzecznik strażaków dodaje, że komendant główny stara się o dodatkowe środki dla komend na paliwo. – Jeśli połączy się pieniądze od premiera z tymi, które być może uda się wywalczyć komendantowi głównemu, to sytuacja może się ustabilizuje.

Źródło: 24Opole.pl

o autorze

Redakcja