Do tej pory strażak-ochotnik, który uległ wypadkowi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej, bądź ćwiczeń mógł liczyć wyłącznie na jednorazowe odszkodowanie powypadkowe z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia. Niestety, w sytuacji trwałego kalectwa bądź długiej niezdolności do pracy nie należał mu się zasiłek chorobowy, ani rehabilitacyjny.

Sytuację chcieli zmienić strażacy z OSP Ustronie Morskie, którzy zawiązali Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodziło 22 członków z różnych OSP. Aby zmienić ten stan rzeczy zebrano ponad 100 tysięcy podpisów, by wprowadzić zmiany w ustawie z 24 sierpnia 1991 roku. Inicjatywę przejął Parlamentarny Zespół Strażaków, który w marcu br. złożył projekt w Sejmie.

Rekompensata wyniesie 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jej wysokość będzie ustalać właściwy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Rekompensata będzie wypłacana maksymalnie przez łączny okres pobierania zasiłku chorobowego i rehabilitacyjnego, czyli do 18 miesięcy. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku.

o autorze

Redakcja