W dniach od 19 do 21 czerwca na terenie Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu odbyło się ćwiczenie próbnej recertyfikacji Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej USAR Poland według standardów międzynarodowej grupy doradczej ds. poszukiwania i ratownictwa INSARAG.

W ćwiczeniu wzięły udział Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo – Ratownicze ‚WARSZAWA’, ‚NOWY SĄCZ’, ‚ŁÓDŹ’, ‚WAŁBRZYCH’, ‚GDAŃSK’ i przedstawiciele Komendy Głównej PSP. W sumie 76 osób i osiem psów ratowniczych.

Scenariusz ćwiczenia zakładał udział grupy w działaniach ratowniczych w fikcyjnym kraju Nibylandia, dotkniętym trzęsieniem ziemi. Polska grupa, która dotarła na miejsce jako pierwsza, po przejściu wszystkich procedur związanych z przekraczaniem granicy państwa spoza UE, otrzymała od władz lokalnych zadanie koordynacji kolejnych przybywających na miejsce zdarzenia zagranicznych grup ratowniczych. Równocześnie ratownicy prowadzili działania ratownicze na dwóch niezależnych strefach, przeszukując budynki w poszukiwaniu ocalałych z katastrofy. Ćwiczenie trwało nieprzerwanie przez 54 godziny.

Podczas całego ćwiczenia osoby oceniające ćwiczenie, na podstawie wytycznych INSARAG, określili poziom przygotowania grupy oraz sposób prowadzenia działań ratowniczych.

Ćwiczenie to było jednym z elementów przygotowania grupy USAR Poland do przyszłorocznej recertyfikacji INSARAG, zaplanowanej na czerwiec 2019.

Foto ilustrujące/ KM PSP Warszawa

o autorze

Redakcja/Łukasz