Projekt ustawy o OSP idzie ekspresowo przez Sejm

Niemal jednogłośnie sejmowa podkomisja przyjęła rządowy projekt ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Głównym elementem ustawy jest dodatek do emerytur dla druhów w wysokości 200 zł, którzy przez co najmniej 25 lat – w przypadku mężczyzn – oraz 20 lat – w przypadku kobiet brali bezpośrednio udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych.

Projekt zakłada również wprowadzenie legitymacji strażaka ochotnika, która będzie umożliwiała korzystanie ze zniżek. Wzmocniona zostanie także ochrona prawna druhów ochotników. Uregulowane zostały też kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin. Dotyczy to sytuacji uszczerbku na zdrowiu lub śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych. Projekt wprowadza również możliwość rozliczenia przez jednostki OSP kosztów dostaw energii elektrycznej według najkorzystniejszej taryfy.

Po obrad trwających kilka godzin posłowie z podkomisji  do spraw rozwoju i promocji Ochotniczych Straży Pożarnych zagłosowali. Za przyjęciem ustawy głosowało ośmiu posłów, jeden wstrzymał się.

Teraz projekt trafi na posiedzenie Sejmu. 1 grudnia przedstawione zostanie sprawozdanie komisji i wysłuchane zostaną oświadczenia klubów i kół. Jeśli nie zostaną złożone poprawki głosowanie nad projektem może odbyć się 2 grudnia i zostanie skierowany do Senatu. Jeśli jednak posłowie złożą poprawki projekt trafi ponownie do komisji i wtedy głosowanie może odbyć się dopiero na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 14 – 17 grudnia.

Związek OSP RP podtrzymał swoją negatywną opinię dla projektu.

 

Exit mobile version