Firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne wykonała dla Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN ciężki samochód proszkowo-śniegowy.

Pod zabudowę wykorzystano dwuosiowe podwozie Scania P280 z napędem 4×2, automatyczną skrzynią biegów i kabiną trzyosobową. Zabudowa to konstrukcja modułowa wykonana z materiałów odpornych na korozję, poszycie z blach aluminiowych. Posiada dziewięć skrytek sprzętowych – po cztery z prawie i lewej strony, jedną z tyłu. Dach w formie podestu roboczego.

Instalacja proszkowa składa się z dwóch zbiorników na proszek gaśniczy o pojemności 1500 kilogramów każdy, butli z azotem, działka proszkowego o wydajności 20-40 kilogramów na sekundę, dwóch 25-metrowych linii gaśniczych proszkowych na zwijadłach zakończonych prądownicami proszkowymi i tablicy obsługi. Istnieje możliwość przedłużenia każdej linii o dodatkowe 25 metrów.

Natomiast agregat śniegowy CO2 to osiem butli po 30 kg i linia gaśnicza o długości 40 metrów zakończona prądownicą śniegową wraz z dodatkowym zwijadłem o długości 40 metrów zakończone złączem do ewentualnego przedłużenia linii gaśniczej.

Dodatkowo na wyposażeniu samochodu znajdują się dwa przewoźne urządzenia gaśnicze PUG FE-36, trzy aparaty powietrzne z butlami rezerwowymi, maszt oświetleniowy, radiotelefony. 

Foto. dzięki Szczęśniak PS 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl