Dzisiaj odbędzie się pikieta przed Sejmem zapowiedziana przez związki zawodowe służb mundurowych. Protest ma się rozpocząć &na ul. Wiejskiej w Warszaswie o godzinie 9:00 oraz skończyć o godzinie 20:00.&Wcześniej w ramach protestu mundurowi oflagowali budynki, a w lipcu przeprowadzili strajk włoski.

Przed Sejmem ustawiono telebim, dzięki czemu uczestnicy pikiety będą mogli na żywo podpatrywać transmisję z publicznego wysłuchania projektu ustawy, przeciwko której protestują od czerwca bieżącego roku.

Projekt ustawy zakłada, iż funkcjonariusze i żołnierze, którzy są na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, która nie ma związku z pełnioną służbą otrzymają 80% uposażenia – tak jak inni ubezpieczeni. Aktualnie uposażenie dla służb mundurowych wynosi 100%. Rząd chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze w tym roku.

Policjanci, strażacy, strażnicy graniczni i funkcjonariusze służby więziennej żądają również zaprzestania prac nad zmianami przepisów dotyczących grup inwalidzkich, wprowadzenia odpłatności za nadgodziny, służbę w nocy, niedziele i święta, waloryzacji uposażeń oraz przeznaczenia środków z wakatów na fundusz motywacyjny.

Przebieg wysłuchania publicznego w sprawie rządowego projektu zmiany przepisów dotyczących L-4 jest transmitowany również w internecie. Można go śledzic na stronie http://kurierwarszawski.tv/

o autorze

Redakcja