W dniu dzisiejszym służby ratunkowe w Pruszkowie (woj. mazowieckie), zostały postawione w stan pełnej gotowości. Przyczyną były odnalezione niewybuchy z czasów II Wojny Światowej na terenie Liceum Ogólnokształcącego, podczas budowy boiska.

Około godziny 11:00 służby ratunkowe zostały zadysponowane, do Liceum Ogólnokształcącego im Tomasza Zana, mieszczącego się przy ulicy Daszyńskiego w Pruszkowie. Szybko okazało się, że podczas prac ziemnych związanych z budową szkolnego boiska pracownicy natrafili na sporą ilość niewybuchów, pochodzących z czasów II Wojny Światowej.
Zdaniem pracowników budowy część niewybuchów eksplodowała w ziemi – słychać było huk i po chwili pokazał się dym – twierdzi jeden z pracowników.

Policyjni pirotechnicy po rozpoznaniu wraz ze strażakami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie, podjęli decyzję o ewakuacji trzech pobliskich budynków mieszkalnych, przy ulicy Obrońców Pokoju oraz Kościuszki. Natychmiast z ruchu wyłączone zostały także ulice Daszyńskiego i Obrońców Pokoju oraz chodnik na ulicy Kościuszki. Na miejsce zostały zadysponowane kolejne jednostki Policji, Straży Miejskiej oraz saperzy z jednostki z Inowrocławia. Pojawiło się również Pogotowie Gazowe i Energetyczne. Uruchomiony został Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Postanowiliśmy sprawdzić dlaczego nie podjęto decyzji o ewakuacji budynku szkoły – Według wstępnych ustaleń naszych pirotechników liceum nie jest zagrożone, a uczniowie pozostają w budynku. Czekamy na specjalistów, którzy są już w drodze i po dojeździe ocenią sytuację – mówiła asp. Karolina Kańka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.

Chwilę po godzinie 12:00 na miejscu zdarzenia, pojawił się również Komendant Powiatowy Policji w Pruszkowie, oraz Starosta Pruszkowski.

O godzinie 13:10 na miejsce dojechał Patrol Saperski w składzie dwuosobowym, który natychmiast przystąpił do działań związanych z wydobyciem i ewakuacją niewybuchów. Jak poinformowała asp. Kańka, saperzy potwierdzili, że budynek szkoły nie znajduje się w polu rażenia. Mimo to decyzją dyrektora szkoły uczniowie zostali ewakuowani.

Po godzinie 14:00 otrzymaliśmy informację, że działania saperów mogą potrwać do późnych godzin wieczornych i zostaną wznowione następnego dnia, z uwagi na dużą ilość materiałów. Nie wiadomo czy mieszkańcy powrócą do swoich budynków. Sytuacja się rozwija, nad pracą saperów cały czas czuwają strażacy i ratownicy medyczni.

Około godziny 16:00 saperzy działający na miejscu poinformowali, że teren budowy jest już całkowicie bezpieczny. W eskorcie Policji saperzy opuścili teren miasta. Jak udało nam się ustalić saperzy odnaleźli w ziemi 31 granatów rakietowych, 5 kg trotylu, jeden granat ręczny i 20 zapalników, część znaleziska znajdowała się w fundamentach jednego z niewielkich budynków. Znalezisko zostało przetransportowane na poligon do Kazunia Polskiego, gdzie zostanie zdetonowane. W sumie ewakuowanych zostało około 40 osób.

Siły i środki

GBA 2,5/24 Renault Midlum 581[M]23 – JRG Pruszków
Jednostki Policji z Pruszkowa oraz Warszawy
Straż Miejska
Pogotowie Ratunkowe
Pogotowie Gazowe
Pogotowie Energetyczne

o autorze

Kamil998