W sobotę tuż po godzinie 20:00&strażacy zostali poinformowani o zagrożeniu tlenkiem węgla w jednym z budynków mieszkalnych&na ulicy Promyka w Pruszkowie (woj. mazowieckie).

W chwili przybycia zastępów na miejsce w jednopiętrowym budynku, znajdowało się już pogotowie ratunkowe. Mimo podjętych działań, lekarz stwierdził zgon dwóch osób znajdujących się w budynku, kobiety w wieku około 30 lat i dziecka około 12 lat. Trzecia osoba przebywająca w budynku – ojciec dziecka, trafił do szpitala.

Przeprowadzone przez strażaków pomiary wykazały na parterze stężanie tlenku węgla wysokości 8 ppm, a na piętrze 25 ppm. Ratownicy podejrzewają, że winę ponosi wadliwe działanie piecyka gazowego do podgrzewania wody lub pieca na paliwo stałe. Zapewne w najbliższym czasie powołana zostanie komisja, która przeprowadzi kontrolę budynku.&Działania strażaków zostały zakończone około godziny 22:20.

Do pierwszego zatrucia tlenkiem węgla w Pruszkowie doszło 8 grudnia, gdzie z podejrzeniami zatrucia czadem do szpitala trafiły cztery osoby – ojciec i troje dzieci. Komisja, która przeprowadziła kontrolę mieszkania wykazała wiele nieprawidłowości takich jak: zabudowany odpływ spalin z piecyka gazowego jak i rury grzewcze, zabudowany sam piecyk gazowy, kratka wentylacyjna w kuchni zablokowana przez rurę okapową, kratka wentylacyjna w łazience blokowana przez umieszczony w niej wiatrak. Tutaj można mówić o naprawdę wielkim szczęściu.

Niestety, mimo corocznych apeli kierowanych przez strażaków o rozwagę i regularne sprawdzanie przewodów kominowych oraz konserwację urządzeń grzewczych, co roku ginie bardzo duża liczba osób a jeszcze więcej trafia do szpitali. Tylko w minionym 2012 roku zginęło 106 osób a 1800 trafiło do szpitali.

W związku z tym do sejmu trafiła ustawa nakazująca obowiązkowy zakup właścicielom mieszkań oraz budynków jednorodzinnych, czujek tlenku węgla. Również prawo budowlane ma nakazać obowiązek montowania takich czujek.

Pamiętajmy aby w przypadku ogrzewania domu przy użyciu węgla lub drewna wykonywać przeglądy instalacji nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, natomiast, gdy używamy gazu ziemnego nie rzadziej niż raz na pół roku.

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń zmniejsza ryzyko zaczadzenia, dlatego kategorycznie zabrania się zaklejania lub zastawiania kratek wentylacyjnych jak i otworów w drzwiach łazienkowych oraz dodatkowego nadmiernego uszczelnienia okien. Jeśli to możliwe stosujmy mikrowentylację okien i drzwi, pamiętajmy także o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Dla własnego bezpieczeństwa zalecamy kupno czujki wykrywającej obecność tlenku węgla, których ceny rozpoczynają się od 80 do 150 zł. Jest to niewielki wydatek w porównaniu z kosztem naszego życia i zdrowia. PAMIĘTAJ NIE DAJ SIĘ ZABIĆ, ŻYCIE MASZ TYLKO JEDNO!

Siły i środki:

  • GBA 2,5/16 MAN 581[M]21 – JRG Pruszków
  • SOp Volkswagen Caddy 580[M]90 – KP PSP Pruszków
  • Policja
  • Pogotowie Ratunkowe

o autorze

Redakcja