Poniedziałek w Pruszkowie (woj. mazowieckie) okazał się dniem pod znakiem groźnych kolizji. Niemal w tym samym czasie doszło do trzech groźnie wyglądających kolizji. Na szczęście we wszystkich przypadkach obyło się bez większej ilości poszkodowanych, tylko jedna osoba została przewieziona do szpitala na obserwację.&

W poniedziałek 16.09.2013r. na terenie powiatu pruszkowskiego doszło do trzech groźnie wyglądających kolizji. Dwie z nich miały miejsce w Pruszkowie w odległości kilkuset metrów od siebie, z kolei trzecia w miejscowości Kanie w pobliżu przejazdu kolejowego.

Do pierwszej kolizji doszło przed godziną 11:00 na skrzyżowaniu ulic Bolesława Prusa i Pogodnej. Uczestniczyły w niej udział dwa samochody osobowe marki Seat oraz Nissan. Przybyli na miejsce strażacy podjęli natychmiastowe działania polegające na odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz sprowadzeniu ich na pobocze, a następnie uprzątnięciu jezdni.&Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierująca pojazdem marki Seat nie ustąpiła pierwszeństwa jadącemu drogą z pierwszeństwem kierującemu Nissana. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Zdarzenie nie spowodowało dużych utrudnień w ruchu.
&

Nie jest to pierwsze i zapewne nie ostatnie zdarzenia w tym miejscu. Od czasu otwarcia wspominanego skrzyżowania i zmiany organizacji ruchu, doszło już tutaj do kilkudziesięciu tego typu zdarzeń, również z osobami poszkodowanymi. Niestety, mimo licznych interwencji lokalnych mediów oraz samych mieszkańców do zarządcy drogi, którym jest Starostwo Powiatowe nie widać żadnych zmian.

Włodarze powiatu uważają, że oznakowanie drogi za pomocą znaków pionowych z informacją o zmianie organizacji ruchu jest wystarczające i nie widzą potrzeby ustawienia na tym skrzyżowaniu dodatkowego oznakowania lub sygnalizacji świetlnej. Jak pokazuje praktyka oraz liczba zdarzeń – jest jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań na terenie miasta.

Druga kolizja miała miejsce tuż po godzinie 11:00 kilkaset metrów dalej na skrzyżowaniu ulic Ceramicznej i Komorowskiej. Zderzeniu uległy dwa samochody osobowe marki Ford oraz Peugeot. Ratownicy, którzy przybyli na miejsce udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy kierującej, która najprawdopodobniej pod wpływem emocji straciła świadomość. Pogotowie ratunkowe zabrało ją do szpitala z podejrzeniem urazu kręgosłupa oraz kończyn dolnych.&To skrzyżowanie również nie należy do łatwych z uwagi na fakt, że widoczność całkowicie zasłaniają pobliskie zabudowania.

Do trzeciej kolizji doszło po godzinie 11:00 w miejscowości Kanie pod Pruszkowem, tuż przed przejazdem kolejowym Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD). Samochód ciężarowy marki Renault przewrócił się, a następnie dachował. Pojazdem podróżowały trzy osoby. Nikt nie został poszkodowany. Strażacy przybyli na miejsce podjęli działania w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Do postawienia ciężarówki na koła służba drogowa zadysponowała specjalistyczny podnośnik.&

Kierujący najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do złych warunków pogodowych, co spowodowało utratę kontroli nad pojazdem. Badania alkomatem wykazały, iż mężczyzna był nietrzeźwy. Pozostali pasażerowie również byli pod wpływem alkoholu. Na czas działań droga została całkowicie zamknięta.

Siły i środki:
&

  • GBA 2,5/16 MAN 581[M]21 – JRG Pruszków
  • SCRt Renault Kerax 581[M]43 – JRG Pruszków
  • SOp Volkswagen Caddy 580[M]90 – KP PSP Pruszków
  • Policja
  • Pogotowie Ratunkowe

o autorze

Redakcja