Dziś około godziny 09:00 doszło do groźnej awarii gazociągu na Alei Wojska Polskiego w Pruszkowie (woj. mazowieckie). Do akcji wyruszyły dwa zastępy straży pożarnej.

Awaria gazociągu miała miejsce w pobliżu centrum miasta.&Prawdopodobnie w&wyniku prowadzonych w tym miejscu prac ziemnych doszło do uszkodzenia gazociągu o średnicy 200mm, istniało zagrożenie wybuchem.&Po przybyciu na miejsce gaz wydobywał się na jezdnię. Działania polegały na natychmiastowym wstrzymaniu ruchu oraz przeprowadzeniu pomiarów.

Stężenie gazu okazało się bardzo wysokie i mogące grozić wybuchem, rozważano również możliwość ewakuacji pobliskich budynków. Na miejsce zostało zadysponowane również pogotowie gazowe i policja.

Z uwagi na duże zagrożenie wybuchem, strażacy zalecili policji zamknięcie wszystkich dróg w pobliżu miejsca zdarzenia. Z uwagi na to, że były to główne drogi w mieście, powstały duże utrudnienia w ruchu i ciągnące się przez całe miasto korki.

Załogi pogotowia gazowego, które przybyły na miejsce podjęły działania związane z zakręceniem głównych zaworów gazu, oraz założenia opaski na uszkodzony gazociąg. Na miejsce został wezwany miejscowy zarządca gazociągu. Działania strażaków, polegały już na zabezpieczeniu prac prowadzonych przez służby gazownicze.&Odstąpiono również od ewakuacji budynków oddalonych około 50 metrów od miejsca zdarzenia.

Mieszkańcy twierdzą, że woń gazu wyczuwalna była już od kilku dni, jednak do tej pory nikt nie podjął żadnych działań.&Działania strażaków zostały zakończone przed godziną 12:00. Dalsze działania na miejscu prowadzą już gazownicy.

Siły i środki:

  • GBA 2,5/16 MAN 581[M]21 – JRG Pruszków
  • SOp Volkswagen Caddy 580[M]90 – KP PSP Pruszków
  • Pogotowie Gazowe
  • Policja

Foto: Bolo

o autorze

Redakcja