Dziś rano około godziny 11:00 na stacji PKP w Pruszkowie (woj. mazowieckie) doszło do groźnie wyglądającego wypadku. Do zdarzenia zadysponowano&strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie.

Po dojeździe na miejsce okazało się, że między peronem a pociągiem SKM znajduje się kobieta, która z nieznanych przyczyn wpadła, bądź rzuciła się pod pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej jadącego ze stacji Pruszków do stacji Otwock. Dostęp do poszkodowanej od strony peronu był niemal całkowicie niemożliwy.

Kobieta była przytomna i w pełni świadoma. Aby dostać się do poszkodowanej strażacy musieli wyciąć część metalowego ogrodzenia biegnącego wzdłuż torowiska i odciąć przypięte do niego rowery.

Następnie działania strażaków polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej poprzez usztywnienie odcinka szyjnego kręgosłupa, zabezpieczeniem poszkodowanej folią życia przed wychłodzeniem oraz wsparciu psychicznym poszkodowanej.

Z uwagi na ograniczony dostęp do poszkodowanej w czasie próby jej wyciągnięcia konieczne było otworzenie pokrywy w podłodze pociągu, po kilku minutach kobietę udało się wydostać.&Poszkodowana została przetransportowana do szpitala w Grodzisku Mazowieckim, z obrażeniami barku i nogi, jej życiu nic nie zagraża.

Prowizorycznie skręcone ogrodzenie oraz odcięte od niego rowery przekazane zostały straży miejskiej i policji. Na miejsce zdarzenia zadysponowano również śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który w czasie działań został odwołany.

Policja już wszczęła dochodzenie w sprawie okoliczności w jakich doszło do wypadku. Nie wykluczona próba samobójcza. Z pewnością dużą pomocą okażą się zeznania świadków oraz nagrania z systemu monitoringu wizyjnego miasta należącego do straży miejskiej.

Na miejscu pracowały dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz Zastępca Komendanta Powiatowego, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego i Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie.

Ruch pociągów na czas trwania akcji w kierunku Warszawy oraz Grodziska Mazowieckiego został całkowicie wstrzymamy, pasażerowie musieli uzbroić się w cierpliwość i liczyć się z opóźnieniami pociągów. Niestety, tuż po zakończeniu działań doszło do pęknięcia szyny, co z pewnością wydłużyło czas opóźnień.

Siły i środki:
&

  • GBA 2,5/16 MAN 581[M]21 – JRG Pruszków
  • GBA 2,5/24 Renault Midlum 581[M]23 – JRG Pruszków
  • SOp Volkswagen Caddy 580[M]90 – KP PSP Pruszków
  • Pogotowie Ratunkowe
  • Policja
  • Straż Miejska

o autorze

Redakcja