16 czerwca br. na wskutek pożaru, który wybuchł tuż po godzinie 18:00 pięć zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem pustostanu przy ulicy Długiej w Pruszkowie (woj. mazowieckie). Był to już kolejny pożar pustostanu w tej okolicy. Niestety mimo trzy godzinnej walki z żywiołem opuszczony drewniany budynek spłonął całkowicie.

Do akcji zadysponowano początkowo dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie. W chwili dojazdu na miejsce zdarzenia, pożar był już w fazie rozwiniętej – cały budynek objęty był ognień, a płomienie sięgały nawet kilka metrów. Z uwagi na sytuację do działań dysponowane były dodatkowe zastępy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Główne działania strażaków polegały na podaniu kilku prądów wody w natarciu, zasilanie wodne zostało zbudowane z pobliskiego hydrantu. Po oponowaniu sytuacji dalsze działania polegały na żmudnym i czasochłonnym dogaszaniu drewnianych elementów konstrukcji oraz niezbędnych pracach rozbiórkowych, aby konstrukcja nie zagrażało osobom postronnym.

Niestety mimo ciężkiej trzygodzinnej walki z pożarem nie udało się uratować budynku. Nienaruszone pozostały po nim jedynie betonowe elementy konstrukcji.

W akcji brało udział w sumie 25 strażaków. Została ona zakończona około godziny 21:00. W pożarze na szczęście nikt nie ucierpiał.

Nie był to pierwszy pożar pustostanu w tej okolicy. W roku ubiegłym jednostki z powiatu pruszkowskiego kilkakrotnie interweniowały w związku z pożarem pustostanu na sąsiedniej ulicy Konotopskiej. Jak zapewnia Pruszkowska Straż Miejska, takie obiekty są na bieżąco kontrolowane, jednak strażnicy liczą również na pomoc samych mieszkańców.

Siły i środki:

  • GBA 2,5/16 MAN 581[M]21 – JRG Pruszków
  • GCBA 9,5/56 Scania 581[M]25 – JRG Pruszków
  • GCBA 6/32 Jelcz 589[M57 – OSP Brwinów
  • GBA 2,5/24 Mercedes 589[M]66 – OSP Nowa Wieś
  • OSP Piastów
  • Policja
  • Straż Miejska

o autorze

Redakcja