Wczoraj o godzinie 22:03 dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie (woj. mazowieckie) interweniowały w związku z rozpyleniem gazu pieprzowego w jednym z bloków przy ulicy Działkowej 115. Z budynku ewakuowano 60 osób, na miejsce przybyła również Policja i Pogotowie Ratunkowe.

Po dojeździe na miejsce i udaniu się do wskazanego budynku, stwierdzono, że na klatce schodowej została rozpylana substancja, działająca drażniąco na oczy i gardło. Strażacy ustalili, że tą substancją jest gaz pieprzowy.

W trakcie przewietrzenia budynku przy wykorzystaniu wentylatorów i przeprowadzeniu pomiarów, urządzenia miernicze wykazały stężenie tlenku węgla w wysokości ponad 100 ppm. Sytuacja stała się o tyle nietypowa, gdyż w budynku nie było żadnych piecyków gazowych.

Z uwagi na tak wysokie stężenie, ratownicy postanowili przeprowadzić ewakuację całego budynku – łącznie 60 osób. Na miejsce zostało zadysponowane również Pogotowie Ratunkowe. Po przewietrzeniu budynku, strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych przystąpili do sprawdzania dwudziestu lokali mieszkalnych.

Przeprowadzone pomiary nie wykazały, już obecności tlenku węgla. Niestety, na bezpieczny powrót do swoich mieszkań lokatorzy musieli czekać do zakończenia akcji, co nastąpiło o godzinie 23:00.

Nie udało się ustalić czym było spowodowane tak wysokie stężenie tlenku węgla. Policja przystąpiła już do przesłuchiwania mieszkańców i ustalania przebiegu zajścia. Nikt z mieszkańców bloku nie wymagał pomocy Pogotowia Ratunkowego.

Siły i środki:

  • GBA 2,5/16 MAN 581[M]21 – JRG Pruszków
  • SCRt Renault Kerax 581[M]43 – JRG Pruszków
  • Policja
  • Pogotowie Ratunkowe

o autorze

Redakcja