W środę tuż po godzinie 17:00 strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie zostali zadysponowani do pożaru pustostanu przy ulicy Konotopskiej w Pruszkowie (woj. mazowieckie).&W akcji brało udział siedem zastępów straży pożarnej. Drewniany budynek uległ całkowitemu spaleniu. W środku nikogo nie odnaleziono.

Po dojedzie zastępów na miejsce zdarzenia, pożar był już w fazie rozwiniętej i obejmował cały parterowy budynek gospodarczy drewnianej konstrukcji. Na miejsce działań dysponowano dodatkowe zastępy z najbliższych jednostek OSP. Dym i łuna ognia widoczne były już z odległości jednego kilometra.

Działania w pierwszej fazie polegały na podaniu prądów wody w natarciu na płonący budynek, aby nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się ognia na pobliskie drzewa. Po dojeździe na miejsce kolejnych zastępów pożar udało się szybko opanować.

Chwilo pojawiły się również problemy z dostarczaniem wody, gdyż pokryta lodem i śniegiem jezdnia spowodowała przymarznięcie pokrywy hydrantu. Na szczęście problem zniknął równie szybko jak się pojawił.&Po opanowaniu sytuacji pożarowej, strażacy przystąpili do żmudnych działań polegających na rozbiórce pozostałości konstrukcji, mogącej stanowić zagrożenie dla osób trzecich oraz dogaszaniu pogorzeliska.

Akcji nie sprzyjały jednak warunki pogodowe, gdzie temperatura wynosiła -12 stopni. Powodowało to niemal natychmiastowe zamarzanie wody na terenie działań. Również z uwagi na panujące warunki, w czasie działań doszło do podmiany strażaków. W sumie w akcji brało udział siedem zastępów straży pożarnej, dwa zastępy z JRG Pruszków i cztery zastępy z pobliskich OSP.

Po dokładnym sprawdzeniu budynku i jego otoczenia oraz dogaszenia pogorzeliska zakończono działania około godziny 21:00. Jak się okazało w budynku na szczęście nikt nie przebywał.

Siły i środki:

  • GBA 2,5/16 MAN 581[M]21 – JRG Pruszków
  • GBA 2,5/24 Renault Midlum 581[M]23 – JRG Pruszków
  • GCBA 6/32 Jelcz 587[M]59 – OSP Moszna
  • GCBA 5/24 Jelcz 589[M]77 – OSP Piastów
  • GBA 2,5/16 StarMan 589[M]55 – OSP Brwinów – podmiana
  • GLBA 1/2 Iveco Daily 589[M]56 – OSP Brwinów – podmiana
  • GBA 2,5/24 Mercedes 589[M]66 – OSP Nowa Wieś
  • Policja

o autorze

Redakcja