W dniu wczorajszym po godzinie 13:00 pruszkowscy strażacy interweniowali na ulicy Daszyńskiego w Pruszkowie (woj. mazowieckie). W wyniku zawalenia się dachu w jednym z budynków. Dla mieszkańców całe zajście mogło wyglądać dość groźnie, jednak na szczęście nikomu nic się nie stało.

Po dojeździe zastępu na miejsce świadkowie zdarzenia poinformowali strażaków, że w opuszczonym budynku najprawdopodobniej zawalił się dach, a na ulicy pojawiły się kłęby kurzu. Po wejściu na teren posesji okazało się jednak, że drewniane stropy budynku nie wytrzymały i wraz z fragmentem dachu oraz z jedną z dwóch kondygnacji zawaliły się.

Niestety z uwagi na bezpieczeństwo ratowników oraz osłabioną konstrukcję, wejście do budynku w celu jego przeszukania stało się niemożliwe. Dla strażaków nie było to dużą przeszkodą. Po chwili, gdy udało się rozebrać zabezpieczenie okien w postaci desek, gruzy przeszukano wykorzystując kamerę termowizyjną. Na szczęście nic nie wskazywało na obecność osób postronnych w budynku.

Na miejsce działań przybył zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie oraz inspektorzy z Powiatowego Nadzoru Budowlanego, którzy nakazali obecnemu zarządcy budynku odpowiednie zabezpieczenie wszystkich wejść do budynku, wraz z bramą wjazdową na teren posesji, a także ustawienia stałego ogrodzenia budynku od strony ulicy.

W czasie działań okazało się również, że budynek, mimo iż opuszczony, wciąż posiadał podłączenie do sieci energetycznej. Zadysponowani na miejsce energetycy, całkowicie odłączyli budynek od zasilania. Po przekazaniu miejsce zdarzenia, strażacy zakończyli akcję około godziny 15:00.

Siły i środki:

  • GBA 2,5/16 MAN 581[M]21 – JRG Pruszków
  • SLRR VW Amarok 581[M]90 – JRG Pruszków
  • Policja
  • Straż Miejska
  • Pogotowie Energetyczne

o autorze

Redakcja