Wczoraj około godziny 00:00 strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie zostali zadysponowani na ulicę Przy Księżycu w Pruszkowie (woj. mazowieckie) do podejrzenia obecności tlenku węgla w jednym z lokali mieszkalnych. Było to pierwsze zatrucie tlenkiem węgla w tym roku w Pruszkowie.

Po przybyciu na miejsce strażacy przystąpili do wykonania pomiarów na obecność czadu, przeprowadzone pomiary pozwoliły stwierdzić stężenie tlenku węgla wysokości 25 ppm przy wejściu do lokalu, gdzie w pobliżu znajdowała się łazienka z piecykiem gazowym.

Cztery osoby, w tym trójka dzieci zostały zabrane przez Pogotowie Ratunkowe do szpitala w Grodzisku Mazowieckim z podejrzeniem zatrucia czadem. Dzięki temu, że interwencja służb została podjęta na czas ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo i po krótkiej rekonwalescencji powrócą do domu.

Rano strażacy ponownie udali się do tego lokalu wraz z Pogotowiem Gazowym, w celu powtórzenia pomiarów. Po ich wykonaniu nie stwierdzono już obecności tlenku węgla. Niestety, nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyny jego powstania, podejrzewa się jednak, że mogło nie dojeść do zapłonu w piecyku gazowym co spowodowało wydobywanie się tego gazu.

Co roku strażacy w całej Polsce apelują o rozwagę i regularne sprawdzanie przewodów kominowych i konserwację urządzeń grzewczych, bo to one najczęściej są przyczyną wydzielania się bezwonnego gazu tlenku węgla potocznie zwanego czadem, który w ciągu kilku minut potrafi zabić lub doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń w organizmie.

Pamiętajmy aby w przypadku ogrzewania domu przy użyciu węgla lub drewna wykonywać przeglądy instalacji nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, natomiast, gdy używamy gazu ziemnego nie rzadziej niż raz na pół roku. Prawidłowa wentylacja pomieszczeń zmniejsza ryzyko zaczadzenia, dlatego kategorycznie zabrania się zaklejania lub zastawiania kratek wentylacyjnych jak i otworów w drzwiach łazienkowych oraz dodatkowego nadmiernego uszczelnienia okien. Jeśli to możliwe stosujmy mikrowentylację okien i drzwi, pamiętajmy także o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Dla własnego bezpieczeństwa zalecamy kupno czujki wykrywającej obecność tlenku węgla, których ceny rozpoczynają się od 80 zł. Jest to niewielki wydatek w porównaniu z kosztem naszego życia i zdrowia. PAMIĘTAJ NIE DAJ SIĘ ZABIĆ!

Siły i środki:

  • GBA 2,5/16 MAN 581[M]21 – JRG Pruszków
  • Pogotowie Ratunkowe
  • Straż Miejska
  • Policja

o autorze

Redakcja