W dniach od 1 do 5 lutego w województwie podlaskim zaplanowane jest przełączenie strażackiego numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku.

Oznacza to, że po tej dacie dzwoniąc z terenu województwa podlaskiego na numer alarmowy 998 zostaniemy połączeni z operatorem CPR, który przyjmie zgłoszenie i przekaże je do właściwej jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Dyżurny Stanowiska Kierowania straży pożarnej na podstawie otrzymanego z CPR zgłoszenia będzie dysponował odpowiednie do sytuacji siły ratownicze oraz koordynował prowadzone działania. Na dzień dzisiejszy dzieje się tak już ze wszystkimi zgłoszeniami alarmowymi dotyczącymi straży pożarnej, a wykonanymi bezpośrednio na numer 112 – poinformowała Podlaska Komenda Wojewódzka PSP.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, 1 lutego przełączenie numeru alarmowego obejmie rejon komendy miejskiej PSP w Białymstoku, 2 lutego komend powiatowych PSP w Bielsku Podlaskim Hajnówce, Mońkach i Siemiatyczach, 3 lutego komend powiatowych w Sokółce, Grajewie, Kolnie i komendy miejskiej PSP w Łomży, 4 lutego komend powiatowych PSP w Wysokiem Mazowieckiem, Zambrowie, Augustowie i komendy miejskiej PSP w Suwałkach, a 5 lutego komendy powiatowej PSP w Sejnach.  

Województwo podlaskie jako pierwsze przełącza numer alarmowy 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Wraz z województwem lubelskim uczestniczy w pilotażu tego przedsięwzięcia. Ocena przebiegu pilotażu w ww. województwach, będzie miała wpływ na decyzję co do kontynuacji tego procesu w pozostałych województwach.

o autorze

Redakcja/Łukasz