Dzisiaj w województwie mazowieckim rozpoczęło się przełączenie numeru alarmowego 998 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie i Radomiu.

Początkowo zmiany zostaną wprowadzone na terenie Warszawy, stopniowo obejmując całe województwo. Każdego dnia, aż do 7 czerwca będą przełączone poszczególne powiaty. Numer 998 nadal będzie aktywny, zmienia się jedynie miejsce odbioru zgłoszenia.

Według przyjętego harmonogramu dzwoniąc na 998 w Warszawie dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie, a z pozostałych powiatów na terenie Mazowsza do CPR w Radomiu.

– Przełączenie numeru alarmowego 998 do CPR to kolejne usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego. Pozwoli to na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkie odpowiednie służby, co jest bardzo istotne w przypadku np. wypadków drogowych. Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie w stanie zweryfikować zgłoszenia omyłkowe lub niezasadne, więc finalnie odpowiednie służby zostaną poinformowane tylko o przypadkach, w których jest potrzebna interwencja – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 r. został przekierowany numer alarmowy 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

Foto. UM Warszawa 

o autorze

Redakcja/Łukasz