W czerwcu Ochotnicza Straż Pożarna w Kościelisku wzbogaciła się o przyczepkę ze sprzętem ochrony dróg oddechowych.

Do jej stworzenia posłużyła przyczepa VEB Feuerlöschgerätewerk Görlitz, dotychczas wykorzystywana jako przyczepka pompowa.

Przyczepa przeszła generalny remont, którego zakres obejmował kompletne lakierowanie, montaż sygnalizacji świetlnej i oświetlenia pola pracy, zamontowanie wysuwanej półki pod sprężarkę i uchwytów na zapasowe butle oraz nóżek do stabilizacji. Dodatkowo dwuskrzydłowe drzwi umożliwiające dostęp do wnętrza wymieniono z jednej strony na żaluzję, a z drugiej strony na klapę z regulacją wysokości otwarcia. Całość prac wykonała firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne – informują druhowie na swojej stronie.

Wyposażona jest w sprężarkę Coltri MCH 23 Ergo TPS napędzaną spalinowym silnikiem Honda i 19 zapasowych butli MSA Auer. Sprężarka umożliwia jednoczesne nabijanie dwóch butli w czasie około 10-11 minut. W OSP Kościelisko uprawnienia do jej obsługi posiada 12 druhów.

Przyczepa docelowo będzie ciągnięta przez samochód GLM Ford Ranger, który na wyposażeniu posiada motopompę Tohatsu i sprzęt umożliwiający zbudowanie punktu czerpania wody.

Foto. OSP Kościelisko

o autorze

Redakcja/Łukasz