W dniach 8, 9 i 10 marca 2011 roku strażacy z sześciu powiatów: ciechanowskiego, makowa mazowieckiego, mławskiego, pułtuskiego, przasnyskiego i żurominowskiego brali udział w szkoleniu w zakresie współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Organizatorem szkolenia była Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie.

Każdego dnia w szkoleniu uczestniczyła grupa 25 strażaków PSP i OSP włączonych do KSR-G z sześciu powiatów województwa mazowieckiego. Szkolenie podzielone było na dwa bloki: teoretyczny oraz praktyczny.Strażacy nabyli wiedzę z zakresu wyznaczania i zabezpieczania lądowiska, nawiązywania łączności radiowej ze śmigłowcem i sprowdzanie go za pomocą umownych znaków.

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego używany jest zazwyczaj w sytuacjach zagrożenia życia poszkodowanego, w przypadku potrzeby pilnego transportu do pobliskiego szpitala, gdy karetka pogotowia ma utrudniony dojazd na miejsce zdarzenia. Wyposażenie i obsadę ma podobną jak ambulans specjalistyczny reanimacyjny.

Szkolenie zakończyło się uzyskaniem certyfikatów ukończenia kursu.

&

Opracowała: Ewelina Wypych

o autorze

Redakcja