W poniedziałek 3 marca br. pracownicy wykonujący prace budowlane związane z przebudową przepławki dla ryb przy elektrowni wodnej, zauważyli uwięzionego w zamkniętym zbiorniku bobra.&Bóbr w Polsce należy do gatunków chronionych.

Zwierzę wypłynęło z rzeki do zamkniętego zbiornika wodnego i nie potrafiło się samo z niego wydostać. Jeden z pracowników zadzwonił do strażnika Społecznej Straży Rybackiej, który wraz z innymi członkami udał się na miejsce zdarzenia i po ocenie sytuacji wezwał straż pożarną. Do działań zadysponowano Ochotniczą Straż Pożarną z Przyłęku oraz JRG Ząbkowice Śląskie. Wraz z zalogą SSR skonstruowano podbierak, którym po wypompowaniu wody miał być wciągnięty bóbr.

Działania strażaków polegały na częściowym wypompowaniu wody ze zbiornika, schwytaniu bobra do dużego worka „big bag” i przekazaniu go straży rybackiej. Funkcjonariusze sprawdzili czy zwierzę jest zdrowe i nie wymaga pomocy weterynarza. Następnie bóbr został wypuszczony do rzeki około 200 metrów dalej od miejsca zdarzenia poinformował jeden z ząbowickich strażaków.

Na szczęście zwierzęciu nic mu się nie stało. Został wypuszczony na wolność z dala od elektrowni wodnej.

Foto: Polski Związek Wędkarski

o autorze

Redakcja