Pomysł pozyskania i odrestaurowania zabytkowego samochodu pożarniczego na podwoziu Star 25, powstał  w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze na początku 2018 roku.

Ta inicjatywa zyskała dużą akceptację strażaków tutejszej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej i to właśnie dzięki swojej pracy i zaangażowaniu doprowadzili pojazd do takiego stanu, aby po niespełna roku prowadzonych prac remontowych można było go dziś z dumą prezentować. Sam pojazd został pozyskany od Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Białobrzegach, który podjął pozytywną decyzję o możliwości przekazania pojazdu dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze na cele zabytkowe.

Samochód pożarniczy Star 25 pochodzi z 1970 roku, data pierwszej rejestracji to styczeń 1971 roku. Użytkowany był przez jednostki OSP w powiecie białobrzeskim, a ostatnią jednostką, która jeździła nim do pożarów, była jednostka OSP Bukówno.

Po sprowadzeniu samochodu do przysuskiej komendy w kwietniu 2018 roku, strażacy podjęli się kapitalnego remontu pojazdu polegającego na: demontażu zabudowy pożarniczej, konserwacji elementów podwozia, remontu blacharki i autopompy, uszczelnienia silnika i zbiornika na wodę, wymiany opon, odnowieniu wnętrza kabiny i zabudowy pojazdu oraz przygotowaniu samochodu do malowania zewnętrznego. Malowanie pojazdu wykonała osoba prywatna, która we wcześniejszych latach pracowała w straży pożarnej, jeździła pojazdem tego typu i ze względów sentymentalnych podjęła się tego zadania.

Samochód pod względem technicznym i pożarniczym, jest w pełni sprawny. Posiada aktualne badania techniczne, został doposażony w sprzęt pożarniczy, który był używany w tamtym okresie. Posiada m. in. pompę pożarniczą PO 5 o wydajności 800 l/min, węże pożarnicze, rozdzielacze, prądownicę. 

Za duże zaangażowanie, poświęcenie i włożony wysiłek w prace związane z remontem samochodu bryg. Marcin Sokół, Komendant Powiatowy PSP w Przysusze dziękuje strażakom Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Przysusze oraz wszystkim osobom, którzy mieli swój wkład w pozyskanie i odnowienie tego pojazdu.

Źródło: KP PSP Przysucha 

o autorze

Redakcja/Łukasz