Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach podjął decyzję o wycofaniu z podziału bojowego samochodów ratowniczo – gaśniczych OSP Chojno i OSP Jasionna.

Chodzi o dwa używane średnie samochody ratowniczo – gaśnicze na podwoziu Renault kupione w 2011 roku za przez 150 tysięcy złotych. Samochód OSP Chojno to Renault S170 4×4, rocznik 1990, wyposażony w zbiornik wodny 3000 litrów, autopompę dwuzakresowa o wydajności 2200 l/min, szybkie natarcie i wciągarkę. Z kolei samochód OSP Jasionna to Renault S110-150 wyprodukowany w 1988 roku, posiada zbiornik wodny 2000 litrów, autopompę dwuzakresową o wydajności 1600 l/min, linię szybkiego natarcia i wciągarkę. Zastąpiły one samochody na podwoziu Star, które miały 35 i 40 lat. Celem zakupu było podniesie poziomu bezpieczeństwa Puszczy Nadnoteckiej na terenie Gminy Wronki, gdzie lasy to 2/3 powierzchni.

Kilka dni temu wozy zostały uziemione przez Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. Ireneusza Persa po zawiadomieniu złożonym przez kandydata do rady miejskiej Artura Grasia. Przekazał on informację, że samochody nie posiadają wymaganego świadectwa dopuszczenia Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej.

Jak podaje serwis Moje Wronki po tej decyzji Komendanta północna strona Warty została właśnie pozbawiona zabezpieczenia przeciwpożarowego. Od teraz mieszkańcy Chojna, Jasionny, Obelzanek, Popowa, Smolnicy, Nowego Krakowa i innych mniejszych miejscowości oraz osad w tym regionie będą musieli liczyć na szybki dojazd strażaków z Wronek, Szamotuł i ewentualnie innych gmin. W tym rejonie pozostaje tylko OSP Rzecin, które z uwagi na problemy kadrowe rzadko może wyjechać do zdarzeń.

Ostatni raz druhowie wyjechali swoimi wozami do akcji 4 lipca. Gasili pożar nieużytków w Jasionnie.

Sprawa świadectwa CNBOP dla sprowadzonych z zagranicy wozów strażackich miała być już dawno rozwiązana stosownymi zmianami w przepisach, było to zapowiadane przez wiceministra Jarosława Zielińskiego i Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego. W tej chwili nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle przepisy wejdą w życie.

Pisaliśmy o tym poniżej:

Świadectwo dopuszczenia na sprowadzane wozy będzie tańsze

 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl