W środę, 19 kwietnia Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu poinformowała o udzieleniu zamówienia na dostawę trzech podnośników hydraulicznych SHD-40.

Wygrała firma Fabryka Maszyn Bumar-Koszalin SA wchodząca w skład Grupy WISS, była to jedyna oferta. Otrzymała 99 punktów: cena brutto – 60, parametry techniczne – 35, warunki gwarancji – 4.

Jak poinformowali nas przedstawiciele firmy do komend miejskich PSP w Bydgoszczy, Opolu i Olsztynie trafi podnośnik typu PTM-44D zabudowany na podwoziu Scania P410 z napędem 6×2*4, silnikiem o mocy 410 KM i automatyczną skrzynią biegów.

Wartość umowy, która zostanie podpisana w najbliższym czasie to 6 mln 605 tysięcy złotych.

Podnośnik posiada pięć sekcji teleskopowych, ramię manewrowe składające się z dwóch sekcji, drabinę ratowniczą, wysokość ratownicza to 42 metry, maksymalny wysięk boczny – 26 metrów, kosz ratowniczy o maksymalnym obciążeniu 500 kg. Wyposażony jest między innymi w suchy pion wodny poprowadzony wzdłuż wysięgników z podłączonymi w koszu zdalnie sterowanym działkiem wodno-pianowym o wydajności 2400l/min, dodatkowymi nasadami 25,52, linią szybkiego natarcia na zwijadle i instalacją zraszania kosza.

Do kosza doprowadzona jest instalacja elektryczna 230V zasilana agregatem prądotwórczym z napędem hydraulicznym oraz instalacja 24V z układu elektrycznego pojazdu.

Obecnie Państwowa Straż Pożarna użytkuje dwa podnośniki PTM-44D, znajdują się na wyposażeniu JRG 1 Rzeszów i JRG Przemyśl.

Termin realizacji zamówienia ustalony został na 1 grudnia 2017 roku.

Foto. M. Chmielowiec

o autorze

Redakcja/Łukasz