Ponad 200 dzieci obejrzało symulację wypadku kolejowego w ramach kampanii „Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj!”. Jej oratorzy chcieli pokazać pieszym i kierowcom, że nawet przy niewielkiej prędkości z jaką przejeżdża pociąg kierowca i pasażerowie samochodu, który wtargnął na przejazd nie mają szans.

Gwizd lokomotywy. Pisk nagłego hamowania. Krzyk. Trzask pękających szyb i miażdżonej karoserii samochodu. Ofiary. Policja, pogotowie, straż pożarna, prokurator. Szukanie winnych – oto scenariusz wypadku na przejeździe kolejowo-drogowym.

Dramatyczne okoliczności tragedii powtarzających się kilkaset razy w roku zmuszają do przypominania o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach, uświadamiania, że zatrzymanie się i sprawdzenie czy nie nadjeżdża pociąg jest w stanie uratować życie. Kilka sekund, które decydują o wszystkim.

Podobnie, jak w roku ubiegłym, przed wakacjami, radomska policja postanowiła przeprowadzić symulowany wypadek kolejowy. Celem inscenizacji, która odbyła się na przejeździe w podradomskiej Starej Woli Gołębiowskiej była chęć uświadomienia kierowcom zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności podczas przejeżdżania przez przejazdy kolejowo-drogowego i zwrócenie uwagi na stosowanie się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają. Przed inscenizacją odbyło się też spotkanie z dziećmi z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19.

[galeria=1,lewa]Przejazd to skrzyżowanie linii kolejowej z drogą. Przejazd to takie samo skrzyżowanie jak skrzyżowanie drogowe. Żaden kierowca nie kwestionuje konieczności zatrzymania się przed skrzyżowaniem drogowym, gdy nakazuje to znak „STOP” lub sygnalizator wskazujący światło czerwone. Znajdując się na skrzyżowaniu drogowym, kierowca ma świadomość zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności i sankcji karnych związanych z nieprzestrzeganiem przepisów. Na skrzyżowaniu linii kolejowej z drogą pociąg ma zawsze pierwszeństwo, pierwszeństwo z racji prawa i z pozycji siły. Pociąg to masa kilkuset czy kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania potrzebuje nawet do 1200 metrów.

[galeria=3,prawa]”Zatrzymaj się i żyj!” – kilka sekund przeznaczone na zatrzymanie samochodu przed przejazdem i sprawdzenie czy nie zbliża się pociąg jest w stanie uratować nam życie! Statystyki są jednak nieubłagane: 98 procent wypadków powodują nieostrożni kierowcy.

Kampania społeczna „Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj!” jest realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już od roku 2005. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych na całym świecie jest wspólną sprawą wszystkich, którzy mogą mieć na nie wpływ: kolei i policji, administracji i samorządów, zarządców dróg, organizacji społecznych oraz wszystkich ludzi dobrej woli.

Organizatorami wtorkowej symulacji wypadku kolejowego były PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego oraz Straż Ochrony Kolei.

Rafał Jeżak – Zespół ds. Komunikacji Społecznej KMP Radom

o autorze

Redakcja