W dniu 15 listopada młodzi strażacy z Opalenicy wraz z rówieśnikami z Buku wyruszyli na rajd niepodległościowy do Niegolewa.

[galeria=5,prawa]Rajd był organizowany już po raz drugi. W zeszłym roku młodzież szła do Łęczyc by zobaczyć stary niemiecki cmentarz. W tym roku na trasę rajdu wybrano nieprzypadkowo Niegolewo, gdyż jak wiadomo pochodzą stąd Andrzej i Władysław Niegolewscy – wielcy polscy patrioci.

Na trasę wyruszono o godzinie 10:00. MDP Opalenica wyruszyła ze strażnicy w Opalenicy, natomiast MDP Buk ze strażnicy w Buku. Po dotarciu na metę rajdu obdywie drużyny przywitał naczelnik OSP Opalenica druh Mieczysław Konieczny. Później oby dwie jednostki udały się pod pomnik upamiętniający bitwę pod Somosierrą, by zapalić znicz. Następnie uczestnicy zwiedzili pałac Niegolewskich oraz posłuchali wielu ciekawych historii na temat rodu i pałacu w Niegolewie. Na koniec młodzież ruszyła na ognisko, gdzie po dłuższym odpoczynku i integracji, zadowolona udała się w drogę powrotną do swych miast.

Była to prawdziwa lekcja historii dla młodych ludzi, ponieważ mogli dowiedzieć się jacy byli i jak postępowali polscy patrioci – Andrzej i Władysław Niegolewscy.

Szczególne podziękowania należą się prezesowi OSP Opalenica druhowi Jackowi Ciźli za orgaznizację rajdu, a także sołtysowi Niegolewa panu Krzysztofowi Kluczyńskiemu za udostępnienie miejsca pod ognisko.

o autorze

Redakcja