Ćwiczenia odbyły się 4 lutego na jeziorze Łagowskim. Udział w nich wzięła OSP: Lubrza, Toporów i Jemiołów – blisko 30 ochotników. Szkolenie przeprowadzone zostało przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie.

Na wstępie koordynator ratownictwa wodnego omówił zasady bezpieczeństwa podczas ćwiczeń oraz prowadzenia działań. Następnie omówiono wpływ hipotermii i udzielanie pomocy poszkodowanym.

W dalszej części przedstawiono sposoby wyciągania poszkodowanego, pod którym załamał się lód z wykorzystaniem sań lodowych, deski ortopedycznej, węża W52 napełnionego powietrzem, pneumatycznych sań lodowych,czy drabin nasadkowych oraz bez sprzętu: z łańcucha ludzi czy odzieży.

Po pokazie do ćwiczeń przystąpili strażacy z OSP i ćwiczyli wszystkie możliwe warianty. Ćwiczenia są prowadzone dla jednostek z KSRG, jednak jednostki z poza systemu także zadeklarowały swój udział. Osoby ze środowiska cywilnego również są mile widziane – obserwując mogą nauczyć się pomocy.

Kolejne zajęcia ćwiczebne odbędą się w tą sobotę na terenie gminy Skąpe, a za dwa tygodnie w gminie Zbąszynek.

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo w rozdzielczości HD.

o autorze

Redakcja