1 czerwca był dla Łukasza normalnym dniem w pracy. Właśnie wtedy doszło do nagłego zatrzymania akcji serca. Po 2,5-godzinnej reanimacji jego serce zaczęło bić, jednak w wyniku tak długiej akcji ratowniczej doznał rozległego niedotlenienia mózgu.

Po kilkunastu dniach zaczął samodzielnie oddychać, lecz nadal nie odzyskał świadomości. Obecnie Łukasz wymaga ciągłej, specjalistycznej i kosztownej rehabilitacji, która da mu szansę na powrót do zdrowia. Wyznaczona kwota około 24 000 złotych stanowi koszt miesięcznego pobytu Łukasza w ośrodku rehabilitacyjnym (brane pod uwagę są dwa ośrodki: Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM w Krakowie lub Dom Seniora ” Gołębi Dwór” w Kamieniu Małym koło Iławy). Łukasz Dubis jest druhem OSP Kopytowa (gmina Chorkówka).

W zbiórkę środków potrzebnych na leczenie Łukasza zaangażowanych jest wiele ludzi i instytucji. Wpłaty można dokonywać m.in. na specjalnie stworzone konto przez stowarzyszenie „Troska o Twoją Przyszłość” – numer konta: 76 8642 1083 2002 8324 0115 0004.

14364818_544949285690432_1709921165075022803_n
Minęło już blisko 6 tygodni pobytu Łukasza w szpitalu w Rzeszowie na oddziale rehabilitacji. Łukasz chętnie współpracuje i coraz łatwiej jest z nim nawiązać kontakt podczas ćwiczeń i rozmów. Na razie polega to na tym, że mruży oczy lub wykonuje zadane polecenia np. myje zęby samodzielnie. Ciągle udowadnia, że jest bardzo silny i walczy. Na razie nie określono terminu wypisu Łukasza. Wiemy jednak, że konieczna będzie dalsza rehabilitacja w prywatnym ośrodku, gdyż obecnie w Polsce nie ma tzw. Budzika dla dorosłych fundowanego przez NFZ.

Dlatego 8 października postanowiliśmy zorganizować charytatywną akcję „Ratownicy dla strażaka”, aby nagłośnić sprawę druha Łukasza. W porozumieniu z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, Komendą Miejską Policji w Krośnie, Zarządem Powiatowym ZOSP RP w Krośnie, Stowarzyszeniem „Troską o Twoją Przyszłość” oraz Stowarzyszeniem Nocna Jazda Bez Celu Krosno, zapraszamy wszystkie Służby Ratownicze do przyłączenia się do akcji! Widzimy się na placu przy ulicy Legionów (plac cyrkowy) i pobliskich parkingach (w zależności od ilości zgłoszonych samochodów). Oficjalne rozpoczęcie akcji o godzinie 16:00.

luk2

Plan imprezy:

– zbiórka publiczna pieniędzy do puszek na rehabilitację druha Łukasza,
– zlot samochodów pożarniczych i innych służb mundurowych, pokazy wyposażenia, próby świetlno-dźwiękowe (zobacz filmik),
– pokazy sprzętu ratownictwa: technicznego, wysokościowego, medycznego, wodnego, chemicznego JRG Krosno,
– pokaz akcji gaśniczej JRG Krosno,
– pokaz Dziecięcej Drużyny Pożarniczej OSP Roztoki,
– pokazy prasowania samochodów Lo-Stark,
– pokazy balonu Cellfast Balloon Team,
– pokazy motocykli Riders of Flames Chapter Krosno,
– pokazy samochodów rajdowych oraz pokazy ratownictwa drogowego Automobil Klub Małopolski,
– symulatory wypadku Akademia Bezpieczeństwa Auto Świat,
– strefa gastronomiczna Budka u Wujka (część dochodu przeznaczona będzie na druha Łukasza),
– pokazy fitness instruktorów Eurogym
– na scenie DJ, konkursy – prowadzenie Wojciech Tomkiewicz (GOK Korczyna)
– zbiórka elektrośmieci,
o 19:00 przejazd kolumny samochodów ratowniczych i uczestników drogami Krosna, Świerzowej Polskiej, Zręcina, Żeglec, aż do Kopytowej (zakończenie akcji przy remizie OSP Kopytowa).

Jednostki, chcące wesprzeć akcję swoim udziałem mogą zgłazać się poprzez mail maciek@krosno112.pl lub telefonicznie 536 518 968 (po godzinie 15:00).

ratownicy-dla-strazaka-plakat-internet

Podobna akcja miała już miejsce. Krosno112 wspólnie z OSP Dobieszyn zorganizował akcję: Pomoc dla chorej Hani! Rekordowa Strażacka Jazda Nocą!  Zobacz oficjalny filmik z akcji Strażacka Jazda Nocą dla Hani.

kros
Krosno112

o autorze

Redakcja