W dniach 6-8 października na terenie poligonu wojskowego w Świętoszowie odbyły się ćwiczenia Grup Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Scenariusz ćwiczeń zakładał katastrofę budowlaną, a zadaniem grup było prowadzenie działań ratowniczych przez 30 godzin w trybie ciągłym. Uczestnicy byli podzieleni na dwie zmiany – Alfa i Bravo, które pracowały naprzemiennie przekazując sobie teren działań ratowniczych.

Taka formuła to doskonała okazja do przećwiczenia koordynacji działań realizowanych przez wiele jednostek ratowniczych w długim okresie czasu – napisali ratownicy PCK Wrocław.

Działania prowadziły Grupy Ratownictwa PCK z Wrocławia , Przemyśla, Bydgoszczy, Trójmiasta, Warszawy, Wejherowa, Opola, Kielc, Bielska-Białej, DRK Sachsen (Niemcy) i OSP w Bilczy. W sumie około 100 ratowników.

W trakcie manewrów w ramach współpracy cywilno-wojskowej w przypadku zagrożenia obronności kraju ratownicy ćwiczyli z żołnierzami 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie ewakuację rannych z pojazdów wojskowych, w tym czołgu Leopard 2A4.

Foto. PCK, DRK, 10BPanc

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl