W dniach 4-7 lipca już po raz czwarty członkowie Grupy Ratownictwa PCK Wejherowo zabezpieczali jedno z największych wydarzeń muzycznych w Europie- Heineken Open'er Festival 2012. Wspierali nas w tym wielkim przedsięwzięciu sympatycy grupy, ratownicy z Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Gdyni, Grupy Ratownictwa PCK Koszalin oraz Inspektoratu Ratowniczego ZHP Sopot.

Była to już XI edycja festiwalu. Tak jak w roku ubiegłym odbyła się na terenie lotniska na Babich Dołach. Przez cztery dni na terenie Gdyni przez 12 godzin dziennie 32- osobowa fantastyczna ekipa (również strażaków) czuwała nad bezpieczeństwem ok 65 tysięcy uczestników koncertów. Przez ten cały czas w naszych punktach pracowały 52 osoby i udzieliliśmy pomocy ponad 700 poszkodowanym.

Zabezpieczaliśmy punkty medyczne przy trzech największych scenach – Main Stage (szef punktu: rat. Med. Monika Sikora), Tent Stage (szef punktu: rat. Med. Karolina Grzenkowicz), World Stage (szef punktu: rat. Med. Joanna Staszewska). W punktach codziennie pracowali lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki oraz ratownicy. Towarzyszył nam także quad z koszem transportowym Poszukiwawczego – Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gdyni. Transportem do szpitala zajmowała się firma Medica Polska. Natomiast na polu namiotowym nad bezpieczeństwem Openerowiczów czuwali ratownicy z firmy SIMmed.

Tłumy uczestników nadciągały wraz ze zbliżającymi się największymi koncertami. Na scenach wystąpili m.in. Bjork, Franz Ferdinand, Wiz Khalifa. Wtedy też nasze patrole w pełnej gotowości czekały przy scenie, a w razie konieczności transportowały poszkodowanych do punktów medycznych. Tegorocznemu OPENEROWI towarzyszyła bardzo zmienna pogoda, co wpłynęła na mniejszą frekwencje w czasie niektórych koncertów oraz w punktach medycznych.

Czasem upał i duchota a czasem burza i deszcz. Jednakże na brak pracy nie narzekaliśmy. Najczęściej spotykaliśmy się z nieurazowymi bólami, ranami powierzchownymi skóry, urazami stawów, reakcjami alergicznymi, zatruciami alkoholem oraz środkami odurzającymi, omdleniami. Ponad 20 osób zostało przetransportowane do szpitala.

Serdeczne podziękowania dla tych wszystkich którym te dni minęły małą ilością snu oraz pod hasłem OPENER. Dziękujemy za wzorową postawę i świetną atmosferę. Podziękowania również dla firmy FIAT AUTO MOBIL za udostępnienie samochodów.

Szef GR PCK Wejherowo: Monika Sikora

o autorze

Redakcja