Rzeszów. W niedzielne popołudnie 18 czerwca na parkingu Kina Helios przy al. Powstańców Warszawy, strażacy oraz ratownicy medyczni uświetnili premierę filmu animowanego produkcji Disneya „Auta 3”. Nie zabrakło zawodów pożarniczych dla najmłodszych, gier i zabaw oraz pokazu sprzętu, z którego na co dzień korzystają lokalni strażacy. 

O godzinie 15:00 na parkingu kina w oczekiwaniu na atrakcje było już tłoczno. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, a najbardziej popularne okazały się te przygotowane przez strażaków.

Dzieci mogły wziąć udział w „gaszeniu” małego pożaru. Konkurencja polegała na przebiegnięciu z kubkiem wody wyznaczonej odległości od linii startu do pustego wiaderka i „ugasić” ogień napełniając wiaderko. Następnie osoba miała wrócić na start i przekazać kubek kolejnej osobie i tak aż do napełnienia ugaszenia pożaru.

Inną konkurencją zorganizowaną przez strażaków było ugaszenie pożaru domu polegającego na celowaniu prądem wody z hydronetki w otwór znajdujący się na drewnianej płycie w kształcie domu. Była to uproszczona konkurencja dla najmłodszych, rodem z zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych organizowanych według regulaminów CTIF. W tym przypadku zamiast zapalenia się czerwonej lampki informacyjnej, unosiła się flaga oznaczająca ugaszenie ognia. Obsługą hydronetek zajmowali się zarówno najmłodsi przy wsparciu strażaków jak i ich rodzice.

Trzy lokalne jednostki: OSP Hucisko, OSP Rzeszów Budziwój i OSP Palikówka poza przygotowaniem samych atrakcji, zaprezentowali również swój sprzęt pożarniczy, którym na co dzień ratują ludzi. Chętni mogli przymierzyć umundurowanie bojowe, kombinezon przeciwko owadom błonkoskrzydlatym czy uprzęż do ratownictwa wysokościowego.  Ponadto każdy mógł wejść do samochodu pożarniczego i poczuć się jak prawdziwy strażak.

Ratownicy medyczni SaniTrans Polska, podobnie jak strażacy, zaprezentowali swój pojazd oraz wyposażenie, natomiast firma BHPL na fantomach prowadziła ćwiczenia doszkalające w udzielaniu pierwszej pomocy.

Kino zaoferowało również darmowe przejazdy gokartami oraz konkursy z nagrodami. W ten upalny dzień dzieci mogły bawić się przy kurtynie wodnej przygotowanej przez strażaków.

Fot. Konrad Bosak / Remiza.pl 

o autorze

Redakcja/K