Na początku bieżącego roku Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie z Telewizją Polską uruchomiło Regionalny System Ostrzegania. Od 1 lipca ostrzeżenia otrzymamy również SMS-em. Jest to unikalny system w Europie i na świecie.

Regionalny System Ostrzegania, czyli w skrócie RSO to innowacyjna usługa, która ma za zadanie ostrzegać mieszkańców naszego kraju przed potencjalnym zagrożeniem lub klęskami żywiołowymi. Komunikaty generowane są przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego, a następnie publikowane m.in. na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, telegazecie (str. 430), napisach DVB i aplikacji mobilnej, która została pobrana już ponad 120 tysięcy razy.

Użytkownicy smartfonów mogą bezpłatnie korzystać z aplikacji RSO, dostępna jest w:

Google Play

Windows Phone Store

Apple Ap Store

Aplikacja zawiera również poradniki jak postępować w przypadku m.in. burz i nawałnic, wichur, powodzi, upałów, pożaru, alarmu bombowego itp.

W ciągu sześciu miesięcy przy pomocy systemu wygenerowano ponad 1700 powiadomień i 400 ostrzeżeń. Dotyczyły one głównie ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych, informacji drogowych i innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Od 1 lipca 2015 roku dzięki umowie podpisanej z czterema operatorami telefonii komórkowej – Orange, Plus, T-Mobile i Play – ostrzeżenia otrzymamy również SMS-em, które będą wysyłane do nas w sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu i życiu. Jest to ostatni etap rozszerzenia funkcjonalności Regionalnego Systemu Ostrzegania.

Roczny koszt utrzymania systemu to milion złotych.

o autorze

Redakcja