Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań-Głuszyna mają nową strażnicę. Uroczyście otwarto ją w sobotę, wstęgę oficjalnie przecięli m.in. prezesi OSP oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wraz ze swoim zastępcą.

– Na strażaków w Wielkopolsce zawsze można liczyć – mówił druh Ryszard Kamiński, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego OSP w Poznaniu, podczas uroczystości otwarcia strażnicy. – Ale by zapewnić im możliwość sprawnego działania, potrzebny jest sprzęt i odpowiednie miejsce. Na tę strażnicę pracowały pokolenia, ale dopiero dzięki decyzji obecnego prezydenta i radnych możemy dziś świętować oddanie jej do użytku. Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wspaniałego obiektu.

Nowy budynek powstał w miejscu starej, wyburzonej już remizy. Jest dwukondygnacyjny: na parterze mieści się garaż na samochody ratowniczo-gaśnicze, szatnie, biuro i pomieszczenia gospodarcze. Pierwsze piętro przeznaczono na pomieszczenia biurowe – znajduje się tam m.in. sala konferencyjno-szkoleniowa, kuchnia i pokój do wypoczynku.

– Pomysł budowy narodził się już w roku 2012 i przez niektórych był uważany za utopijny – przypomniał druh Piotr Skarżyński, wiceprezes OSP Poznań-Głuszyna. – Ale ten nowoczesny obiekt jest dowodem na to, że marzenia się spełniają. Po rozmowach z przedstawicielami miasta wszczęto prace koncepcyjne nad projektem budowy. My określiliśmy parametry strażnicy, a biuro projektowe zrealizowało je bez zastrzeżeń. Część prac rozbiórkowych wykonaliśmy własnymi siłami. We wrześniu 2016 oddano plac pod budowę, a w lutym 2017 wisiała już wiecha, trwały prace wykończeniowe i układanie instalacji.

Koszt inwestycji w Głuszynie wynosi około 2 milionów złotych, pieniądze pochodzą z budżetu Poznania.

– Dziękuję strażakom za codzienną pracę, za kilkaset interwencji rocznie – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Nie przez przypadek ten zawód cieszy się największym zaufaniem społecznym, to dzięki strażakom mieszkańcy miasta mogą czuć się bezpiecznie. Chciałbym podziękować druhom za inspirację i wsparcie przy realizacji tej inwestycji, tak ważnej w obecnych czasach.

Podczas uroczystego otwarcia strażnicy wręczono medale zasłużonym druhom, a prezydent Poznania wręczył strażakom dzwon do nowego budynku.

To nie ostatnia inwestycja miasta, która ma pomóc strażakom. W zachodniej części Poznania na Woli (przy ul. 5 stycznia) trwają prace przygotowawczo-wyburzeniowe pod budowę siedzib dla OSP Ratownictwo wodne i OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego. W kolejnych latach planowana jest też budowa nowej remizy dla OSP na Osiedlu Kwiatowym. Jej ukończenie ma zoptymalizować sieć jednostek ochrony przeciwpożarowej – co przekłada się na to, że wzywający strażaków poznaniacy będą mogli uzyskać potrzebną pomoc w czasie do 5-8 minut.

UM Poznań

o autorze

Redakcja/Łukasz