Firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne wykonała na zamówienie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie średni samochód ratownictwa technicznego.

Bielska firma pod zabudowę wykorzystała dwuosiowe podwozie Renault K480, które posiada układ napędowy 4×4, silnik o mocy 480 koni mechanicznych, zautomatyzowaną skrzynię biegów i kabinę przystosowana do przewozu trzech osób.

Nadwozie to konstrukcja modułowa. Szkielet i poszycie wewnętrzne wykonano ze stali nierdzewnej, a poszycie zewnętrzne z aluminium lakierowanego. Posiada sześć skrytek sprzętowych, które są zamykane żaluzjami wodo i pyłoszczelnymi, posiadają one oznaczenia wyposażenia, które znajduje się w środku. Dach w formie podestu roboczego.

Z tyłu pojazdu umieszczony jest żuraw hydrauliczny HMF 1320 K1 o udźwigu nieco ponad dwóch ton przy maksymalnym wysuwie, który wynosi sześć metrów. Wyposażony jest w wyciągarkę pomocniczą o silne 15 kN oraz komplet zawiesi, szekli, trawersę do podnoszenia samochodów osobowych i pokłady pod podpory. Żurawiem można sterować manualnie za pomocą dźwigni i bezprzewodowo.

Z kolei z przodu pojazdu znajduje się wyciągarka hydrauliczna PUNDMANN 80.1kN z możliwością sterowania bezprzewodowego.  

Samochód został wyposażony w generator prądotwórczy o mocy 20 kVa zasilany z przystawki odbioru, maszt oświetleniowy, przenośny agregat prądotwórczy, drabiny, zestaw narzędzi hydraulicznych, piły, sprzęt burzący, narzędzia ślusarskie, narzędzia nieiskrzące, podpory stabilizacyjne, zestaw klinów i podkładek do stabilizacji pojazdu, podkłady i belki drewniane, taśmy napinające, poduszki pneumatyczne, elektronarzędzia, zestaw do oznakowania miejsca działań, nosze, sprzęt pomiarowy, szelki, ubranie specjalne chroniące przed czynnikami chemicznymi itp.

Wartość samochodu to blisko 1 mln 900 tysięcy złotych brutto.

‚Technik’ otrzymał numer operacyjny 259[K]44, co oznacza, że trafi do Szkolnej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej. 

Foto. Szczęśniak 

o autorze

Redakcja/Łukasz