Reorganizacja ratownictwa technicznego na Podkarpaciu

Podkarpacka Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej przeprowadziła zmiany w organizacji ratownictwa technicznego na poziomie specjalistycznym.

W ramach zmian podjęto decyzję o likwidacji Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego ‘RZESZÓW-3’. Grupa działała od 2013 roku na bazie dwóch, a od 2019 roku trzech komend Państwowej Straży Pożarnej województwa podkarpackiego. Realizowała poziom gotowości A i B.

W jej miejscu na terenie województwa podkarpackiego powstały trzy nowe grupy ratownictwa technicznego.

Na bazie Komendy Miejskiej PSP w Krośnie utworzono grupę poziomu A, posiada ona ciężki samochód ratownictwa drogowego ”MegaCity” Volvo FL10H i samochód ratownictwa technicznego Scania P450, który był na wyposażeniu Komendy Powiatowej PSP w Sanoku.

Grupa poziomu A powstała również w Komendzie Powiatowej PSP w Stalowej Woli. Dysponuje ona samochodem ratownictwa technicznego Mercedes Benz Atego 1527 i ciężkim samochodem ratownictwa technicznego Scania G480, wcześniej znajdował się w Komendzie Powiatowej PSP w Jarosławiu.

Jeśli chodzi o Komendę Powiatową PSP w Jarosławiu to otrzymała ona dwa samochody, pierwszym jest ciężki samochód ratownictwa technicznego Renault z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Rzeszowie wyposażony w rotator, a drugi to samochód ratownictwa technicznego Scania P450 pozyskany z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Przemyślu. Grupa realizuje poziom gotowości B.

Ostatnia nowa grupa ratownictwa technicznego powstała w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Mielcu, która dysponuje ciężkim samochodem Łabędy z dźwigiem o udźwigu 50 ton. Według zaktualizowany Zasad organizacji ratownictwa technicznego w KSRG posiadając tego typu samochód realizuje poziom gotowości C.

Dodatkowo strażacy z Mielca otrzymali z JRG Jarosław kontener inżynieryjny.  

W skład powyższych grup wchodzą również lekkie samochody operacyjne / ropoznawczo – ratownicze.

Exit mobile version