Od kilku tygodni Państwowa Straż Pożarna posiada na wyposażeniu trzy roboty IBIS wyprodukowane w Polsce przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów.  

IBIS jest robotem przeznaczonym do prowadzenia rozpoznania, poboru próbek i dokonywania przemieszczania różnego rodzaju przedmiotów.

Sześciokołowa platforma mobilna z niezależnym napędem na każde z kół sprawia, że robot z łatwością porusza się z trudnym i zróżnicowanym terenie (podłoże skalne, tereny podmokłe i grząskie, rumowiska). Konstrukcja zawieszenia bazy mobilnej zapewnia optymalny kontakt kół z podłożem, a co za tym idzie sprawne pokonywanie nierówności terenu, dużą stabilność podczas jazdy oraz optymalne rozłożenie mocy na wszystkie koła. Dzięki temu robot IBIS charakteryzuje się dużą zwrotnością i mobilnością. Potrafi pokonywać dystans w 10 km/h. Manipulator z wysuwnym ramieniem gwarantuje duży zasięg (ponad trzy metry) i duży zakres ruchu w każdej płaszczyźnie. Za pomocą manipulatora można podejmować i przenosić ładunki o masie do 50 kg.

Dane techniczne – Robot mobilny IBIS

Masa całkowita: 300 kg,
Prędkość: do 10 km/h,
Udźwig: do 50 kg,
Zasięg manipulatora: do 3,3 m,
Zasięg transmisji radiowej: do 1000 m,
Liczba kamer: 4,
Czas pracy robota: 4-10 h (w zależności od wykonywanej misji).

Do przewożenia robota, zestawu akcesoriów CBRN i pojemników do transportu materiałów promieniotwórczych służy Mercedes X-klasy 4×4 ze specjalistyczną zabudową wykonaną przez firmę Zeszuta.

Na co dzień roboty będą wchodziły w skład Specjalistycznych Grup Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego ‘WARSZAWA-6’, ‘POZNAŃ-6’ i ‘KATOWICE-PIOTROWICE’.

Wartość trzech zestawów to 7 mln 220 tysięcy złotych, środki w całości pochodzą z budżetu państwa.

Robota z poznańskiej szóstki będzie można zobaczyć w dniach 24-26 kwietnia na targach SAWO 2018!

Foto. KW PSP Poznań

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl